Fransa ve İtalya arasında yaşanan göçmen krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İtalya Başbakanı Meloni, İtalya'nın daha fazla bu konuyla tek başına ilgilenebilecek durumda olmadığını söyledi. Avrupa ölçeğinde bir çözüm çağrısı yapan Meloni AB ile Türkiye arasında 2016'da imzalanan göç anlaşmasını hatırlattı. Meloni, "Doğu rotasındaki göçmen gelişlerini yönetmek için Türkiye'ye milyarlarca Euro harcadık" dedi.

İtalya Başbakanı: Göçmen gelişlerini yönetmek için Türkiye'ye milyarlarca Euro harcadık
Fotoğraf: AA

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Akdeniz'de göçmenleri kurtaran STK gemilerine yönelik izledikleri politikaya tepki gösteren Fransa'nın bu tepkisini, "anlaşılmaz, haksız ve agresif" olarak niteledi. Avrupa ölçeğinde çözüm gerektiğini söyleyen Meloni, AB ile Türkiye arasında 2016'da imzalanan göç anlaşmasını hatırlatarak, "Doğu rotasındaki göçmen gelişlerini yönetmek için Türkiye'ye milyarlarca Euro harcadık, biz İtalyanlar buna yüz milyonlarca Euro’yla katıldık. Burada da bir Avrupa ölçeğinde çözümün inşa edilmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Meloni, liderlik ettiği sağ koalisyon hükümetinin yüksek enerji maliyetlerine karşı ailelere ve işletmelere yeni destek paketini açıkladığı basın toplantısında, mülteciler nedeniyle gerilen İtalya-Fransa ilişkilerini de değerlendirdi.

Göçmenleri kurtaran STK gemilerine limanlarını açmakta direnen İtalya'nın davranışını "anlaşılmaz tercih" olarak niteleyip, İtalya’dan alacağı 3 bin 500 göçmene ilişkin yeniden yerleştirme programını durduran Fransa'nın tepkisinin hatırlatılması üzerine Meloni, "Fransız hükümetinin benim açımdan anlaşılmaz ve haksız olan agresif tepkisinden çok etkilendim. Kamuoyunun bir kısmının da bundan az da olsa etkilendiğini düşünüyorum" dedi.

Meloni, Fransa’nın limanlarını açtığı Ocean Viking gemisinin 234 göçmen taşıdığını, İtalya'nın ise yılbaşından bu yana 90 bin göçmeni karşıladığına dikkati çekerek "Yeniden yerleştirme anlaşmasının durdurulacağından bahsediliyor. Ulusal topraklarımıza bu yıl 90 bin insan girdi. 13 ülkenin parçası olduğu yeniden yerleştirme anlaşmasına göre bunun yüzde 10'dan daha azı 8 bin kişinin (13 ülke arasında) yeniden yerleştirilmesi gerekiyor. Şu ana dek 117 kişi yeniden yerleştirildi, bunun 38'i Fransa'da. O zaman bu mekanizmada bir şeylerin yürümediğini anlıyorsunuz" diye konuştu.

"GÖÇ SORUNUNUN, ŞİMDİYE KADAR YÖNETİLDİĞİ GİBİ İDARE EDİLEMEYECEĞİNE İNANIYORUM"

Fransa'ya "Sizi kızdıran nedir" diye çıkışan Meloni, şöyle devam etti:

"İtalya'nın Akdeniz'deki göçmenler için tek liman olması gerektiği gerçeği mi? Böyle bir şey hiçbir anlaşmada yazmıyor. Bunu ortaklarımıza sormak istiyorum. İtalya'nın, Afrika'dan gelen göçmenlerin karaya çıkacağı ilk yer olması gerektiğine mi inanılıyor? Ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Göç sorununun, şimdiye kadar yönetildiği gibi idare edilemeyeceğine inanıyorum."

İtalya'nın "Sorumlu bir Avrupa devleti gibi davranmamakla" suçlamasına da karşı çıkan Başbakan Meloni, Fransa'nın ilk kez bir STK gemisine liman açtığını anımsatarak "İtalya'ya 'sorumlu davranmadı' denildiği sıralarda küçük teknelerle gelen 600 kişi karşılanıyordu, yine aynı gün 234 kişi taşıyan Ocean Viking nedeniyle diplomatik ilişkiler es geçiliyor. Samimi olmak gerekirse bu bana başka bir şeye ihanet etme riski taşıyan çok güçlü bir tepki gibi geliyor" yorumunu yaptı.

Meloni, bu sorun karşısında yapılabileceklerini sıralarken şunları kaydetti:

"Bizim Avrupa'nın tek giriş kapısı olduğumuza karar verebiliriz ki ben buna katılmıyorum, bunun için bu görevi üstlenmedim. İkinci şık; her zaman Fransa ve Yunanistan'la kavga edemeyeceğimizi düşünüyorum. Ortak bir çözüm olarak AB'nin dış sınırları korunmalı. Bunu Macron'a, Scholz'a, von der Leyen'e de teklif ettim: (göçmen teknelerinin) Kalkışları engelleyecek, Kuzey Afrika ülkeleriyle görüşecek, oralarda karşılama merkezlerinin kurulmasını sağlayacak, kalkınma işbirliği için bir AB misyonu."

TÜRKİYE İLE İMZALANAN GÖÇ ANLAŞMASI

Bu noktada AB ile Türkiye arasında 2016'da imzalanan göç anlaşmasını hatırlatan Meloni, "Doğu rotasındaki göçmen gelişlerini yönetmek için Türkiye'ye milyarlarca Euro harcadık, biz İtalyanlar buna yüz milyonlarca Euro’yla katıldık. Burada da bir Avrupa ölçeğinde çözümün inşa edilmesini istiyorum. AB içinde herkesin aynı haklara sahip olduğunun teslim edilmesi gerekiyor" dedi.

Başbakan Meloni, İtalya'nın artık daha fazla bu konuyla tek başına ilgilenebilecek durumda olmadığını, Avrupa ölçeğinde bir çözüm gerektiğini söyledi.

İTALYA-FRANSA ARASINDA GÖÇMEN KRİZİ

İtalya'nın, bu hafta içinde Akdeniz'de göçmenleri kurtaran 4 STK gemisine önce limanlarını açmakta direnmesi, ardından da liman verdiği 3 geminin 2'sindeki göçmenleri acil sağlık koşullarına göre "seçerek" tahliye etmesi, söz konusu 4 gemiden 1'ine limanlarını açan Fransa'nın sert tepkisini çekti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 10 Kasım'da yaptığı açıklamada, İtalya'nın STK gemilerini kabul etmemesindeki ısrarın "anlaşılmaz bir tercih" olduğunu kaydetmişti.

"İtalya'yı sorumlu bir Avrupa devleti gibi davranmamakla" suçlayan Darmanin, Fransa'nın İtalya'dan göçmenleri yeniden yerleştirme programı çerçevesinde alacağı 3 bin 500 göçmenin alımını askıya aldığını duyurmuştu.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de Fransa'nın bu tepkisini "orantısız" bulduğunu söylemişti.

(AA)