birgün

11° AZ BULUTLU

BİLİM 06.10.2020 11:53

İtalya’da 2 bin yıl öncesine ait kafatasından sağlam beyin hücresi keşfedildi

Bilim insanları, Napoli'nin doğusunda yaklaşık 2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında öldüğü ortaya çıkan 25 yaşındaki bir erkeğin kafatasında sağlam beyin hücrelerini keşfetti. Antropolog Pier Paolo Petrone, iskeletin yakınında çalışırken, "kafatasının içinden parıldayan cam gibi bir şey" gördüğünü ifade etti.

İtalya’da 2 bin yıl öncesine ait kafatasından sağlam beyin hücresi keşfedildi

İtalyan bilim insanları, Napoli'nin doğusunda yaklaşık 2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında öldüğü ortaya çıkan 25 yaşındaki bir erkeğin kafatasında sağlam beyin hücrelerini keşfetti.

Milattan Sonra (M.S) 79 yılında volkanik patlama sırasında küle gömülü bir şehir olan Herculaneum'da yapıldğı kaydedildi.

DHA'nın aktardığı habere göre araştırma ekibi, ahşap bir binada, yatakta yüzüstü yatarken bulunan genç erkeğin kafatasında sağlam beyin hücrelerini keşfettiğini açıkladı.

italya-da-2-bin-yil-oncesine-ait-kafatasindan-saglam-beyin-hucresi-kesfedildi-789270-1.

Araştırmayı yürüten Napoli II. Federico Üniversitesi'nden adli antropolog Pier Paolo Petrone, iskeletin yakınında çalışırken, "kafatasının içinden parıldayan cam gibi bir şey" gördüğünü ifade etti.

Bu yılın başlarında Petrone ve meslektaşları, bu parlak malzemenin ölen kişinin yoğun ısı nedeniyle gitgide cama dönüşerek, bozulmadan korunan sağlam beyin hücreleri olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol