birgün

12° AÇIK

BİLİM 06.10.2020 11:53

İtalya’da 2 bin yıl öncesine ait kafatasından sağlam beyin hücresi keşfedildi

Bilim insanları, Napoli'nin doğusunda yaklaşık 2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında öldüğü ortaya çıkan 25 yaşındaki bir erkeğin kafatasında sağlam beyin hücrelerini keşfetti. Antropolog Pier Paolo Petrone, iskeletin yakınında çalışırken, "kafatasının içinden parıldayan cam gibi bir şey" gördüğünü ifade etti.

İtalya’da 2 bin yıl öncesine ait kafatasından sağlam beyin hücresi keşfedildi

İtalyan bilim insanları, Napoli'nin doğusunda yaklaşık 2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında öldüğü ortaya çıkan 25 yaşındaki bir erkeğin kafatasında sağlam beyin hücrelerini keşfetti.

Milattan Sonra (M.S) 79 yılında volkanik patlama sırasında küle gömülü bir şehir olan Herculaneum'da yapıldğı kaydedildi.

DHA'nın aktardığı habere göre araştırma ekibi, ahşap bir binada, yatakta yüzüstü yatarken bulunan genç erkeğin kafatasında sağlam beyin hücrelerini keşfettiğini açıkladı.

italya-da-2-bin-yil-oncesine-ait-kafatasindan-saglam-beyin-hucresi-kesfedildi-789270-1.

Araştırmayı yürüten Napoli II. Federico Üniversitesi'nden adli antropolog Pier Paolo Petrone, iskeletin yakınında çalışırken, "kafatasının içinden parıldayan cam gibi bir şey" gördüğünü ifade etti.

Bu yılın başlarında Petrone ve meslektaşları, bu parlak malzemenin ölen kişinin yoğun ısı nedeniyle gitgide cama dönüşerek, bozulmadan korunan sağlam beyin hücreleri olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız