İtalya salgınla mücadelede aşısızlara yönelik tedbirleri sıkılaştırdı.

İtalya'da aşısızlara yönelik kısıtlamalar genişletildi

İtalya'da salgında hızlı vaka artışıyla mücadele kapsamında henüz hiç Covid-19 aşısı yaptırmayanlara yönelik bir dizi kısıtlayıcı tedbir bugün yürürlüğe girdi.

Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümetinin, ilk kez 6 Aralık 2021'de uygulamaya koyduğu, sadece aşı yaptıranların veya kısa süre önce Covid-19 geçirenlerin temin edebildiği "Süper Yeşil Geçiş Belgesi"nin kapsamı biraz daha genişletildi.

Buna göre, şehir içi toplu taşımadan, tren, gemi, iç hat uçak seferlerine, kafe-bar, otel, restoran (açık alanları da dahil olmak üzere), yüzme havuzları, spor salonları ve diğer sosyal faaliyetlere girişlerde "Süper Yeşil Geçiş Belgesi" gerekecek.

Başkent Roma'daki şehir içi otobüs seferlerinde bilet kontrolü yapan görevlilerin, aynı zamanda yolculara "Süper Yeşil Geçiş Belgesi" sorduğu görüldü.

Ülkede ayrıca bugünden itibaren çift doz aşılamadan 4 ay sonra hatırlatıcı doz yapılabilecek. Bu süre daha önce 5 aydı.

NÜFUSUN YÜZDE 10'U AŞISIZ

Başbakan Mario Draghi, ülkede son dönemdeki vaka artışları, okullarda yerinde yüz yüze eğitime devam edilmesi ve aşısızlara yönelik bugün devreye giren yeni kısıtlamalarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Bu basın toplantısıyla henüz hiç aşı olmamış kişileri bir kez daha bir an önce aşı yaptırmaya davet eden Draghi, "Bugün sahip olduğumuz sorunların büyük kısmı, hastalığın daha şiddetli türlerini geliştirme imkanları olan aşısızlardan kaynaklanmaktadır." dedi.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza da İtalya'da nüfusun yüzde 10'unun aşısını yaptırmadığını belirterek, "Tam olarak bu kısımda yer alanlar, hastaneleri dolduranların büyük bölümünü oluşturmaktadır. Hastaneler üzerindeki baskıyı azaltmak istiyorsak, öncelikli olarak aşısızların sayısını düşürmek gerekiyor." diye konuştu. (AA)