birgün

28° AZ BULUTLU

İtalya'da belediyeler, enerji faturalarını protesto için anıtların ışıklarını kapattı

Yükselen enerji faturaları dolayısıyla tarihi yapıların ışıklarını kapatarak bir protesto gerçekleştiren İtalyan Belediyeler Birliği, hükümet desteğinin yeterli düzeyde olmamasına tepki gösterdi.

AVRUPA 11.02.2022 10:32
İtalya'da belediyeler, enerji faturalarını protesto için anıtların ışıklarını kapattı
Abone Ol google-news

İtalya'da belediyeler, yükselen enerji faturaları dolayısıyla tarihi yapıların ışıklarını kapatarak sembolik bir protesto gerçekleştirdi.

İtalyan Belediyeler Birliği'nin (ANCI) çağrısıyla ülke genelinde pek çok belediye, artan elektrik harcama maliyetlerini protesto maksatlı kentlerindeki önemli ve tarihi yapıların ışıklarını birkaç saatliğine söndürdü.

italya-da-belediyeler-enerji-faturalarini-protesto-icin-anitlarin-isiklarini-kapatti-979269-1.

'HÜKÜMET DESTEĞİ YETERLİ DEĞİL'

Başkent Roma'da tarihi belediye binası Campidoglio, Floransa'daki tarihi Vecchio Sarayı ve Vecchio Köprüsü ile Milano'daki Marino Sarayı ve Sforzesco Kalesi başta olmak üzere ülke genelindeki önemli anıtsal yapıların, yerel saatle 20.00'de ışıkları kapatıldı.

Dikkat çekmek için böyle bir eyleme gittiklerini aktaran ANCI Başkanı Antonio Decaro, hükümetin desteğinin yeterli düzeyde olmadığını belirtti.

italya-da-belediyeler-enerji-faturalarini-protesto-icin-anitlarin-isiklarini-kapatti-979270-1.

Başbakan Mario Draghi, dün yaptığı açıklamada, hükümet olarak enerji fiyatlarına müdahale konusunda çalıştıklarını ifade etmişti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol