İtalya'da göçmen karşıtları yargılanıyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İtalya'nın eski İçişleri Bakanı Matteo Salvini, göçmenleri kurtaran bir yardım gemisini günlerce denizde mahsur bıraktığı gerekçesiyle önceki gün yargılanmaya başladı.

BBC'nin haberine göre, aşırı sağcı Lig partisinin lideri Salvini, 2019'da Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olarak görev yaparken İtalya limanlarını göçmenleri kurtaran gemilere kapama politikası yürüttü.

Salvini, Ağustos 2019'da Akdeniz'de yaklaşık 160 kişiyi kurtaran yardım gemisi Open Arms'a liman açmayı reddetmişti. Matteo Salvini'ye Open Arms gemisi vakası nedeniyle insanları alıkoyma ve görevi kötüye kullanma suçlaması yöneltiliyor. Salvini'nin yargılandığı duruşma Sicilya adasının Palermo kentinde görülüyor. Salvini suçlu bulunması halinde 15 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Önceki gün Sicilya adasının Palermo kentinde yapılan duruşmada hazır bulunan Salvini mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada, "Ülke sınırlarını korumak bir bakanın ve herkesin görevidir. Görevimi yaptığım için yargılanmak gerçeküstü" dedi. Open Arms kurucusu Oscar Camps da duruşmaya katıldı ve duruşma öncesinde "İnsanları kurtarmak, kaptanlar ve tüm ülkeler için bir zorunluluktur" açıklaması yaptı. Mahkeme, bir sonraki duruşmanın 17 Aralık'ta görülmesine karar verdi. Gelecek duruşmalarda dinlenmesi planlanan tanıklar arasında Salvini'nin bakanlık yaptığı hükümete liderlik eden eski Başbakan Giuseppe Conte, şimdiki İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese ve Hollywood yıldızı Richard Gere de bulunuyor. Matteo Salvini'nin liderliğini yaptığı Lig partisi ile 5 Yıldız Hareketi'nin kurduğu koalisyon hükümeti, Haziran 2018-Ağustos 2019 arasında iktidardaydı. Hükümetin Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olarak görev yapan Salvini bu dönemde göç karşıtı kararnameler çıkararak Orta Akdeniz'de göçmenleri kurtaran çok sayıda geminin İtalya limanlarına girişine günlerce izin vermediği için tepki çekmişti.