birgün

5° AÇIK

DÜNYA 12.11.2018 14:27

İtalya'da iktidar partisinden gazetecilere hakaret

İtalya'da iktidar partisinden gazetecilere hakaret

İtalya'da iktidar partisi ortağı sağcı 5 Yıldız Hareketi liderleri, Roma Belediye Başkanı Raggi'nin yargılandığı davayı ve suçlamaları yazan gazetecilere hakaret etti. Liderler, gazetecilere yönelik "Aşağılık çakallar" ve "fahişe" ifadeleriyle saldırdı.

5 Yıldız Hareketi'nden olan Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, belediyedeki bir atamayla ilgili olarak yargılandığı davada geçen hafta sonu beraat etti. Raggi'nin beraat etmesi üzerine 5 Yıldız Hareketi liderleri, davayı ve suçlamaları yazan, Raggi'ye eleştirilerde bulunan basın mensuplarına ağır ifadelerle saldırdı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, 5 Yıldız'ın siyasi lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, Raggi'nin seçildiği günden bu yana "gülünç ithamlara" maruz kaldığını belirtti ve bunu yapanların "kendilerini gazeteci olarak adlandırdığını ama aslında yalnızca aşağılık çakallar olduklarını" söyledi. Ayrıca Di Maio, gazete sahipleriyle ilgili bir yasal düzenleme yapacaklarını da söyledi ancak bununla ilgili detay vermedi. 5 Yıldız Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Alessandro Di Battista da "kalemlerini satmakla" suçladığı gazetecilere "fahişe" dedi.

"Gazetecilere 'fahişe' demek beni şok etmiyor"

5 Yıldız'dan Adalet Bakanı Alfonso Bonafede de, partisinden gelen bu ithamlarla ilgili yorumu sorulduğunda "Gazetecilere "fahişe" demek beni şok etmiyor" diye cevap verdi. Sağcı 5 Yıldız Hareketi, 2009'da kurulmasından bu yana geleneksel medyaya tepki gösteriyor ve sosyal medya üzerinden iletişime ağırlık veriyordu. Ancak Hareket'in geçen Haziran'da aşırı sağcı Lig Partisi ile koalisyon hükümeti kurmasıyla artık iktidar gücünü elinde bulundurması ve eleştirilerin dozunu "gözdağı" verecek seviyeye taşıması üzerine muhalefet partilerinden gazeteci derneklerine ve hak örgütlerine kadar geniş bir kesimden tepki geldi.

"Haber alma özgürlüğü risk altında"

Muhalefetteki merkez-sol Demokratik Parti'nin Senato Grup Başkanı Andrea Marcucci, "Ülkenin en büyük partisinin koro halinde gazetecileri 'aşağılık çakallar' ve 'fahişeler' diye tanımlaması, demokrasinin ve haber alma özgürlüğünün risk altında olduğu anlamına gelir" dedi.

"Gazetecilere saldırıları daha açık hale getiriyor"

Uluslararası Af Örgütü'nün İtalya Sözcüsü Riccardo Noury de, basına yönelik bu gibi ifadelerin gazetecileri saldırılara daha açık hale getirebileceği uyarısında bulundu ve "'Aşağılık çakallar' ve 'fahişeler' terimleri dünyanın birçok yerinde medya çalışanlarının meşruiyetine zarar vermek ve onları saldırılara daha açık hale getirmek için kullanılıyor. Hatırlatmak isterim ki ülkemizde tehdit alan yaklaşık 200 gazeteci var ve bunların 20 kadarı koruma altında" dedi.

İtalyan Gazeteciler Sendikası (FNSI) "gazetecilere yönelik galiz ve kabul edilemez saldırıları" protesto etmek için yarın birçok kentte gösteri düzenlemeye hazırlanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol