birgün

6° AZ BULUTLU

AVRUPA 09.01.2021 21:02

İtalya'da koronavirüs aşısı olanların sayısı 500 bini geçti

İtalya'da koronavirüs aşıları, 14 günde 504 bin 587 kişiye uygulandı. Aşı yapılanların 416 bin 292’si sağlık çalışanları oldu.

İtalya'da koronavirüs aşısı olanların sayısı 500 bini geçti

Avrupa’da koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturulan Başbakanlık Acil Tedarik Komiserliğinden paylaşılan güncel bilgilere göre, yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020'de başladığı ülkede, bu sabah itibarıyla aşılanan kişi sayısı 504 bin 587'ye ulaştı.

İtalya'ya 27 Aralık 2020'den bu yana 918 bin 450 aşı teslim edilirken, şu ana kadar bunların yüzde 54,9'u kullanıldı.

Belirlenen program çerçevesinde, aşılamada sağlık çalışanlarına öncelik verildi ve şu ana kadar 416 bin 292 sağlık çalışanına aşı yapıldı.

Bugüne kadar aşılananların 312 bin 172'si kadın, 192 bin 415'i de erkek oldu.

BAKANLIK ELEŞTİRİLİYORDU

İlk günlerde aşılamanın yavaş ilerlediği ve bölgelere dağıtımların iyi yapılmadığı eleştirileri yöneltilen Sağlık Bakanlığı da İtalya’nın bu sayıyla Avrupa’da Almanya’nın da önüne geçerek "en çok aşı yapan konuma" yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, şu ifadeleri kullandı:

“Aşılar, başka bir aşamayı açan dönüm noktasıdır ancak gerçek basit; aşının bir etkisinin olması için aylara ihtiyaç var ve mücadele halen zorlu. 6 hafta aradan sonra Rt endeksi (virüs yayılma katsayısı) yeniden 1'in üstüne çıktı. İkinci dalga asla tam olarak bitmez. Şimdi yeniden bir hareketlenme var, muhtemelen üçüncü zirve noktası da gelecek.”

Bakan Speranza, aralık ayı başında yaptığı açıklamada ülkeye AstraZeneca aşısından 40.38 milyon doz, Pfizer-BioNTech aşısından 26 milyon doz, Moderna’nın aşısından 10.769 milyon doz, Sanofi aşısından 40.38 milyon doz, Curevac’ın aşısından 30.285 milyon doz ve Johnson&Johnson aşısından 26.92 milyon doz aşı geleceğini belirtmişti.

YAKINLARINI AŞILAYANLAR GÖREVDEN ALINDI

Ülkenin kuzeyindeki Modena kentinde, “gün sonunda arta kalan 11 doz aşıyı yakınlarına yaptıkları” gerekçesiyle dün haklarında inceleme başlatılan 2 doktor ve 1 gönüllü, görevden uzaklaştırıldı.

Baggiovara Hastanesindeki aşı merkezinde 5 Ocak Salı günü yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan hadise, ülkede tartışma konusu olmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol