birgün

11° PARÇALI BULUTLU

İtalya'da sel felaketi: 9 kişi hayatını kaybetti

İtalya'nın Ancona kenti yakınlarındaki yerleşim yerlerini etkileyen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 9 olduğu bildirildi.

DÜNYA 16.09.2022 17:53
İtalya'da sel felaketi: 9 kişi hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Ancona Valiliği'nden sel felaketine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, olayda şu ana kadar 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 2'si çocuk 4 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Basında çıkan haberlerde, felakette en az 50 kişinin de yaralandığı, yüzlerce kişinin de su baskınları sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Başbakan Mario Draghi de Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, felakette yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti.

Bakanlar Kurulu'nu tamamladıklarını ve birazdan bölgeye hareket edeceğini dile getiren Draghi, "Sivil Savunma Başkanı, hükümet adına gereken tüm desteği vermek için felaket bölgesinde. Bakanlar Kurulu acil gereksinimler için 5 milyon avroluk bir kaynak tahsis etti." dedi.

Draghi, "Bugün Marche'de yaşananlar, iklim değişikliğiyle mücadelenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

OHAL İLAN EDİLDİ

Bu arada, Bakanlar Kurulu sel felaketi nedeniyle Marche'de olağanüstü hal ilan etti.

Bölgeye sabah saatlerinde giden Sivil Savunma Başkanı Fabrizio Curcio da "Gerçekten olağanüstü miktarlarda su ile bölgede dehşet anları yaşanmış." ifadelerini kullanmıştı.

Diğer yandan, İtalyan basınında felakete ilişkin çıkan ilk haberlerde ölü sayısı önce 7 olarak verilmiş, daha sonra bazı kaynaklarda bu sayının 10'a çıktığı kaydedilmişti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol