birgün

8° AÇIK

İtalya’da yerel seçimler: Roma efsanesi Tommasi, Verona'da 15 yıllık sağ yönetime son verdi

İtalya’daki kısmı yerel seçimlerin ikinci turuna sol güçler damga vurdu. 13 kentten 7’sinde merkez sol ittifak, 3’nde de bağımsızlar seçimin kazananı oldu. Verona’da Roma’nın unutulmaz futbolcularından Damiano Tommasi, 15 yıllık sağ yönetimin sonunu getirdi.

AVRUPA 27.06.2022 11:41
İtalya’da yerel seçimler: Roma efsanesi Tommasi, Verona'da 15 yıllık sağ yönetime son verdi
Abone Ol google-news

İtalya'da yapılan kısmi yerel seçimlerin ikinci turunda, başlıca kentlerde merkez solun adayları kazandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, merkez sol ittifak, bu seçimlerde sonucu merakla beklenen 13 kentten; Verona, Parma, Piacenza, Alessandria, Catanzaro, Monza, Cuneo olmak üzere 7'sinde zaferini ilan etti. Lucca, Frosinone, Barletta ve Gorizia kentlerinde merkez sağ ittifakın adayları seçilirken, Como ve Viterbo'da da bağımsız adaylar kazandı.

Bu seçimlerin en dikkat çekici sonucu ise kuzeydeki Verona kentinden geldi. Eski İtalyan milli futbolcu ve Roma kulübünün efsanesi Damiano Tommasi, Verona'da merkez sol ittifakın ortak adayı olarak girdiği seçimden zaferle çıktı. Tommasi, Verona'da 15 yıllık merkez sağ yönetimine son verdi.

Tommasi, kentin halihazırdaki başkanı ve merkez sağın adayı Federico Sboarina karşısında oyların yüzde 53'ünü alarak seçimi ikinci turda kazandı. Böylece Tommasi, 15 yıldır merkez sağın elindeki Verona'da merkez solun kazanmasını sağladı.

DAMİANO TOMMASİ KİMDİR?

Futbola Hellas Verona altyapısında başlayan Tommasi, 1996-2006 döneminde formasını giydiği Roma'daki performansıyla tanındı. Roma'da 10 sene boyunca takımın orta sahadaki vazgeçilmez isimlerinden olan Tommasi, başkent takımının 2001 sezonunda elde ettiği Serie A Ligi şampiyonluğunda ve İtalya Süper Kupası zaferinde büyük rol oynamıştı.

25 kez İtalya Milli Takım formasını da giyen Tommasi, futbolculuk kariyerini sonlandırdıktan sonra İtalyan Futbolcular Birliği'nin başına geçerek, futbolcuların özlük hakları için çalışmıştı. 48 yaşındaki Tommasi, bu seçimlerle yerel düzeyde siyasete atılmıştı.

48 yaşındaki Tomassi, İtalya Milli Takımı'nın formasını da 25 kez giydi.48 yaşındaki Tomassi, İtalya Milli Takımı'nın formasını da 25 kez giydi.

Ülkede ilk turu 14 Haziran'da yapılan kısmi yerel seçimlerde, hiçbir adayın yüzde 50'nin üstünde oy alamaması sebebiyle dün bazı kentlerde ilk turda en çok oy alan iki aday arasında ikinci tur seçim yapıldı.

2 milyon civarında seçmeni ilgilendiren kısmi seçimlerin ikinci turuna dair ilk sonuçlar gece yarısından sonra geldi. Seçimin ilk turunda Cenova, Palermo ve L'Aquila gibi kentleri kazanmayı başaran merkez sağ ittifak, adaylar üzerindeki anlaşmazlıklardan kaynaklanan fikir ayrılıkları sebebiyle aynı performansı ikinci turda gösteremedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun