birgün

11° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 24.02.2021 14:39

İtalya Dışişleri, öldürülen Büyükelçiyle ilgili BM’yi göreve çağırdı

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Kongo’da bombalı saldırıda öldürülen 43 yaşındaki Demokratik Kongo Büyükelçisi Luca Attanasio ile ilgili Birleşmiş Milletler’in (BM) soruşturma başlatmasını istedi. İtalya Dışişleri tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik düzenlemelerinin ardında kimin sorumlu olduğu acilen açıklığa kavuşturulmalıdır” denildi.

İtalya Dışişleri, öldürülen Büyükelçiyle ilgili BM’yi göreve çağırdı


İtalya Dışişleri Bakanlığı, İtalya'nın 43 yaşındaki Kongo Büyükelçisi Luca Attanasio’nun, bir Dünya Gıda Programı (WFP) konvoyunun Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Ruanda sınırı yakınındaki bir bölümünde pusuya düşürülüp öldürülmesiyle ilgili Birleşmiş Milletler'i (BM) acilen soruşturma yürütmeye çağırdı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio parlamentoya verdiği demeçte, "WFP (Dünya Gıda Programı) ve BM'den olanları, kullanılan güvenlik düzenlemelerinin ardındaki nedenleri ve bu kararlardan kimin sorumlu olduğunu açıklığa kavuşturmak için bir soruşturma açmalarını resmi olarak istedik" dedi.

Di Maio'nun yorumları, iki İtalyan'ın cenazelerinin askeri uçakla Roma'ya iade edilmesinin ardından geldi. Dışişleri Bakanı Di Maio, "Mümkün olan en kısa sürede, net ve ayrıntılı yanıtlar bekliyoruz" dedi.

FDLR BÜYÜKELÇİNİN ÖLÜMÜNDE KENDİLERİNİN DEĞİL ORDUYU İŞARET ETTİ

Pazartesi günü, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanlığı, cinayetlerden Ruandalı bir Hutu asi grubu olan Ruanda Kurtuluşu için Demokratik Güçleri'ni (FDLR) sorumlu tuttu.

Ancak FDLR iddiayı reddetti ve bunun yerine Ruanda ve DRC ordularını suçladı.

Di Maio, konvoyun başkent Kinşasa'dan 2.500 kilometre doğudaki Goma'ya yaptığı yolculuk sırasında BM protokolüne güvendiğini ancak Attanasio'nun DRC içinde nasıl ve nerede hareket edeceğine karar verme konusunda 'tam yetkiye' sahip olduğunu söyledi.

Di Maio, "Hareket, Birleşmiş Milletler'in daveti üzerine gerçekleşti. Dolayısıyla, araba yolculuğu bile Dünya Gıda Programı tarafından oluşturulan örgütsel çerçeve içinde gerçekleşmişti" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı, bir İtalyan polis ekibinin ilk soruşturma için DRC'ye gönderildiğini ve soruşturmayı kendilerinin de yürüteceğini bildirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol