birgün

9° PARÇALI BULUTLU

İtibardan tasarruf yok

Derinleşen kriz yok sayıldı, 23 hükümet konağı için tam 1 milyar 71 milyon TL harcandı. En maliyetli hükümet konağı ise 149 milyon TL ile İstanbul Şile’de.

GÜNCEL 06.10.2022 06:30
İtibardan tasarruf yok Sürmene Hükümet Konağı
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Ülkede önlenemez hale gelen ekonomik kriz, kamunun astronomik harcamalarına engel olamadı. Çeşitli kentlerde inşa edilen hükümet konakları için harcanan paranın büyüklüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Saray’a yönelik eleştirilere karşı kullandığı, “İtibardan tasarruf olmaz” ifadelerini anımsattı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “Yakıştı mı, yakıştı” paylaşımları ile gündeme gelen hükümet konakları için bu yılın ocak ila ekim ayları arasında harcanan toplam para 1 milyar TL’yi aştı. İnşa edilen hükümet konaklarından en maliyetlisinin 149 milyon 330 bin TL ile İstanbul Şile Hükümet Konağı olduğu öğrenildi.

Bu yıl hükümet konakları için ilk çivi 28 Şubat’ta Kastamonu’da çakıldı. Kastamonu Hükümet Konağı’nın inşası için düzenlenen ihalenin bedeli, 24 milyon 937 bin TL ile ifade edildi. En maliyetli hükümet konağına ev sahipliği yapan ikinci kent Antalya oldu. Buna göre, Antalya Serik’e inşa edilen hükümet konağının maliyeti kayıtlara, 127 milyon 270 bin TL olarak geçti.

Sivas, Siirt, Antep, Erzurum ve Giresun’da inşaatına başlanan hükümet konaklarının maliyeti ise sırasıyla 35,9 milyon TL, 30,2 milyon TL, 15,9 milyon TL, 31,2 milyon TL ve 27,4 milyon TL olarak kaydedildi. Toplam 1 milyar 71 milyon 745 bin TL harcanan hükümet 23 hükümet konağı içinde en maliyetli olan bazıları ise şöyle sıralandı:

•İzmir Tire Hükümet Konağı: 59 milyon 873 bin TL
•Trabzon Sürmene Hükümet Konağı: 47 milyon 280 bin TL
•Bingöl Solhan Hükümet Konağı: 34 milyon 422 bin TL
•Muş Varto Hükümet Konağı: 39 milyon 450 bin TL
•Siirt Şirvan Hükümet Konağı: 45 milyon 649 bin TL

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol