İstabul Tabip Odası, gözaltına alınan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya destek açıklamasında bulundu. Fincancı'nın gözaltına alınmasının hukuka aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, "TTB gibi köklü bir kuruma yapılan saldırı ve kapatma girişimi, demokrasi ve özgürlükler anlamında çok ciddi yıkımlara yol açacaktır, bir an bile düşünülmesi mümkün değildir" ifadelerini kullanıldı.

İTO'dan Şebnem Korur Fincancı'ya destek, TTB'nin hedef alınmasına tepki

İstabul Tabip Odası (İTO), Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınması ve TTB'nin hedef gösterilmesine ilişkin bugün basın toplantısı düzenledi.

İTO'nun Cağaloğlu’ndaki merkezinde düzenlenen basın açıklamasında konuşan İTO Başkanı Nergis Erdoğan, Fincancı'nın gözaltına alınmasının hukuka aykırı ve hukuk boyutlarını aşan orantısız bir girişim olduğunu ifade etti.

Erdoğan, "Savcılık makamına giderek ifade vereceğini yazılı olarak bildiren bir insanın gözaltına alınması, hukuka aykırı ve kabul edilebilir değildir" dedi.

TTB'nin hedef alınmasına da tepki gösteren Erdoğan, "TTB gibi köklü bir kuruma yapılan saldırı ve kapatma girişimi, demokrasi ve özgürlükler anlamında çok ciddi yıkımlara yol açacaktır, bir an bile düşünülmesi mümkün değildir" diye konuştu.

istanbul-tabip-odasi-fincanci-nin-gozaltina-alinmasi-hukuka-aykiridir-1080694-1.

Nergis Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Türkiye hekim hareketi yüzlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. TTB ise 70 yıla varan geçmişiyle ülke tarihinde son derece önemli yeri olan bir kurumdur. Bir ülkenin toplumsal, sosyal yaşamında demokrasinin, özgürlüklerin tesisi ve korunmasında kurumların yeri tartışılmazdır. TTB, pandemi döneminde canı pahasına fedakârca halkına hizmet etmiş, bu uğurda onlarca meslektaşını kaybetmiş hekimlerin çatı örgütüdür. Yaptıkları cansiperane hizmetlere karşın son yıllarda sağlık sisteminin içine sokulduğu çıkmaz ve yönetimin itibarsızlaştırması sonucu sağlıkta şiddetin doruklara vardığı, neredeyse her yıl bir üyesinin katledildiği, her gün onlarcasının şiddete maruz kaldığı, özveriyle çalışan hekimleri barındıran bir kurumdur. TTB, yaşadıkları tüm olumsuzluklara karşın hâlen gece gündüz demeden çocuk, genç, yaşlı halkın sağlığı ve iyi hekimlik için çalışan hekimlerin örgütüdür.

"GÖZALTI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL"

Şebnem Korur Fincancı, böylesi bir kurumun başkanıdır. Mesleki ömrünü insan hakları mücadelesine adamış ve Türkiye’nin bu konuda kilometre taşlarından birisi olmuştur. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanlığı yapmıştır. Birleşmiş Milletler tarafından işkencenin saptanmasında uluslararası standart kılavuz olarak kabul edilen, silinmeyecek İstanbul Protokolü belgesinin oluşturucuları arasında yer almıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün Kadına Yönelik Cinsel Şiddet Araştırması ve El Kitabı çalışmalarında yer almıştır. TTB’ye yapılan saldırıya gerekçe gösterilen açıklamaları, kendi ifadesiyle de dile getirildiği gibi böylesi bir birikime sahip bir bilim insanının uzmanlık alanına dair izlenimlerdir. Buna karşın kendisine yapılan gözaltı, hukuka aykırı, hukuk boyutlarını aşan orantısız bir girişimdir. Savcılık makamına giderek ifade vereceğini yazılı olarak bildiren bir insanın gözaltına alınması, hukuka aykırı ve kabul edilebilir değildir.

"TTB'Yİ KAPATMA GİRİŞİMİ DEMOKRASİ ANLAMINDA CİDDİ YIKIMLARA YOL AÇAR"

TTB’nin bir linç kampanyasına ve kapatılma tehdidine maruz kalmasına varan bu uygulama, demokrasi ve halkın sağlığına yönelik en ağır saldırıdır. Son yıllarda dozu giderek artan ve konser yasaklamalara kadar varan, her türden muhalif görünen sesi susturmaya azmetmiş akıl dışı bir zihniyetin ürünüdür. Tarihinin her aşamasında ve her koşulda halkın sağlığı ve iyi hekimlik için çalışan, ülkenin demokratik yaşamında vazgeçilmez bir yeri olan TTB gibi köklü bir kuruma yapılan saldırı ve kapatma girişimi, demokrasi ve özgürlükler anlamında çok ciddi yıkımlara yol açacaktır, bir an bile düşünülmesi mümkün değildir. İstanbul Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın açıklamaları bahane edilerek yıllardır sürdürülen TTB’yi kapatma girişimleri karşısında hukuktan ve tabanından aldığı güçle her tür saldırıya karşı mücadelesini sürdürecektir.”

GÜRSOY: KURUM İTİBARSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

Eski TTB Başkanı Gençay Gürsoy da Fincancı'nın TTB Başkanı olarak değil, bilimsel kimliğiyle kendisine gösterilen raporları ve videoları yorumladığını, kurumun itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını kaydetti.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Saffet Ercan ve eski İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez de açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından slogan atan katılımcılar, İstanbul Tabip Odası önünde fotoğraf çektirdi.

NE OLMUŞTU?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, dün 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Fincancı, bugün tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti.