birgün

20° AÇIK

İTO: İstanbul birden çok kez salgının başkenti oldu

İstanbul Tabip Odası’nın hazırladığı rapora göre, İstanbul'un hastaneleri Covid-19 pandemisine hazırlıksız yakalandı. Ayrıca raporda, Covid-19’a bağlı 390 sağlıkçı ölümünün yüzde 31’inin İstanbul’da meydana geldiği ve İstanbul’un pandeminin bir yılı boyunca birden çok kez salgının başkenti olduğu ifade edildi.

GÜNCEL 23.03.2021 16:39
İTO: İstanbul birden çok kez salgının başkenti oldu
Abone Ol google-news

Kardelen ÖZDEMİR

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu (İTO) Covid-19 İzleme Grubu tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Wuhan’ı İstanbul’da Pandeminin Bir Yılı” başlıklı raporu basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Basın açıklamasında ilk sözü alan İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, “normale dönüş” sürecinin yönetilemediğini ve vakaların artmasına sebep olduğunu belirterek “Türkiye en çok vakanın görüldüğü ülkeler arasında. Biz kapanma çağrıları yapmıştık en başında, fakat iktidar bu kapanmayı hem doğru uygulamadı hem de sopa olarak kullandı. Geldiğimiz durum bir başarı hikayesi değil, yanlış politikalar sonucu yaşam savaşı verdiğimizin fotoğrafı” dedi.

ito-istanbul-birden-cok-kez-salginin-baskenti-oldu-856011-1.

İLK VAKA DA İLK ÖLÜM DE İSTANBUL’DA

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise “Geçtiğimiz bir yıl büyük acılar ve zorluklarla geçti. İlk vaka da ilk ölüm de İstanbul’da görüldü. Pandemi de eşit değil. Bir semtin sosyoekonomik düzeyi ne kadar düşükse ölümler de o denli yüksek oluyor. Evinizde çalışma imkanınız, maddi durumunuz iyiyse yaşıyorsunuz. Ekonominin çarkları dönsün diye işçi ve emekçilerin çalışmak zorunda olduğu bir yıl geçirdik. Sağlık çalışanları, emekçiler daha çok öldü bu süreçte.” dedi.

ito-istanbul-birden-cok-kez-salginin-baskenti-oldu-856012-1.

İSTANBUL SALGININ BAŞKENTİ OLDU

Son olarak İstanbul’da Pandeminin Bir Yılı Raporu İTO Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu tarafından basınla ve kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda yer alan bazı tespitler şu şekilde:

-Nisan ayı sonlarına doğru Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca İstanbul’u ‘Türkiye’nin Wuhan’ı’ olarak tanımladığında toplam yüzde 60’ı İstanbul’da idi. İstanbul’daki olgu sayıları Ağustos ayında toplam sayının yüzde 10’una kadar düştü. Ancak sonbahar aylarında yeniden artmaya başladı. İstanbul pandeminin bir yılı boyunca birden çok kez salgının başkenti oldu.

ORTALAMA ÖLÜM 74 BİNDEN 92 BİNE FIRLADI

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlık kayıtları üzerinden günlük olarak açıkladığı ölüm sayılarına göre pandemi öncesi beş yılda yıllık ortalama 74 bin 30 ölüm meydana gelmişken 2020 yılında bu sayı 92 bin 583 ölüme çıkmıştır. İstanbul’daki toplam uygulanan aşı 22 Mart 2021 itibariyle toplamda 2 milyon 90 bin 40 olup ikinci doz 849 bin 121’dir. İstanbul’da da Türkiye’dekine benzer şekilde henüz nüfusun çok az kısmının aşılandığı görülmektedir.

-İstanbul hastaneleri Covid-19 pandemisi sürecine büyük ölçüde hazırlıksız yakalandı. Bu hazırlıksızlığın bedelini en ağır ödeyenler ise salgınla mücadelede gerekli kişisel koruyucu ekipman bile sağlanmadan en ön saflara sürülen ve bu nedenle hastalanan, hayatını kaybeden hekimler, sağlık çalışanları oldu.

ito-istanbul-birden-cok-kez-salginin-baskenti-oldu-856013-1.

SAĞLIKÇI ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 31’İ STANBUL’DA

-Bir yıl süresince tespit edilebilen Covid-19’a bağlı 390 sağlıkçı ölümünün yüzde 31’i İstanbul’da meydana geldi. Covid-19 pandemisi bir yılını tamamlarken İstanbul’da yirmi dokuzu uzman hekim, sekizi aile hekimi, altısı işyeri hekimi ve altısı emekli hekim olmak üzere toplam kırk dokuz hekim ve yirmi beş diğer sağlık çalışanı, toplam yetmiş dört sağlıkçı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

-Hekimler, sağlık çalışanları pandemi bahanesiyle izin, istifa, emeklilik haklarının kısıtlanması, engellenmesi nedeniyle de mağduriyet yaşadılar. Pandemi koşullarında bile hız kesmeyen sağlıkta şiddet ve yoğun ölümlere rağmen Covid-19’un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı sayılması talebinin karşılanmaması ise motivasyonu düşüren diğer faktörler oldu.

İŞÇİ SINIFI HASTALIĞINA DÖNÜŞTÜ

-Salgın boyunca herkese “Evde kal!” çağrısı yapılırken işçilere “Çarklar Dönecek, Üretim Sürecek!” denildi. Bu nedenle başlangıçta her ne kadar “SARS CoV-2 zengin, fakir ayırmıyor, herkesi aynı şekilde etkiliyor” denilse de Covid-19 hızla bir işçi sınıfı hastalığına dönüştü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol