birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 31.03.2020 06:31

İTO’ya göre açıklanan sayılar gerçek tabloyu göstermiyor: Hayalet vakalar!

İTO, İstanbul’da 2 binin üzerinde Covid-19 teşhisi konmuş hasta olduğunu bildirdi. Hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanacağını aktaran Oda’ya göre açıklanan sayılar gerçek değil: Birçok hasta için tedaviye başlanıyor ancak bunlar resmi açıklamada yer almıyor

İTO’ya göre açıklanan sayılar gerçek tabloyu göstermiyor: Hayalet vakalar!

İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul’daki kamu hastaneleriyle ilgili son iki haftalık süreçte derledikleri bilgiler sonrası bir rapor hazırladı.

Rapora göre megakentte 2 binin üzerinde Covid-19 teşhisi konmuş hasta bulunuyor. İstanbul’da 200'ün üzerinde yoğun bakım hastasının bulunduğunun aktarıldığı raporda, pandeminin bu hızla devam etmesi durumunda önümüzdeki süreçte megakentteki kamu hastanelerinde ciddi yatak sıkıntısının yaşanacağı vurgulandı.

Raporda, şöyle dendi: “PCR testlerinin gecikmesi ve yalancı negatifliğin yüksek olması nedeniyle birçok hasta için özellikle akciğer BT sonucuna göre Covid-19 tedavisi başlanmakta ancak bu hastalar resmi açıklamada yer almamaktadır.”

‘HASTANELER HAZIRLIKSIZ YAKALANDI’

Oda, son iki haftalık süreçte derlediği bilgiler ve gözlemleri sondasırda öne çıkan tespitleri şöyle sıraladı:

► 30 Mart itibariyle İstanbul’daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen hasta sayısı 2 binin üzerinde. Yoğun bakım ünitelerine yatırılan vaka sayısı da 200 üzerinde.

► Pandemi bu hızla devam ederse önümüzdeki günlerde/haftalarda İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi yatak sıkıntısı yaşanabilir.

► Covid-19 hastalığının ilk ortaya çıkışından hastaların görülmeye başlamasına kadar geçen iki buçuk aylık süreçte İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi bir hazırlık çalışması yapılmadığı anlaşılmakta. Bu nedenle hastaneler Covid-19 pandemisi sürecine büyük ölçüde hazırlıksız yakalanmıştır.

► Hastanelerde görülen ve halen devam etmekte olan maske, önlük, eldiven, gözlük gibi kişisel koruyucu malzeme eksikliği bu hazırlıksızlık durumunu açık olarak göstermektedir. Ancak “malzeme eksikliği” durumu tablonun sadece görünen yüzüdür; asıl problem organizasyon eksikliğidir.

► PCR testlerinin gecikmesi ve yalancı negatifliğinin yüksek olması nedeniyle birçok hasta için özellikle akciğer BT sonucuna göre Covid-19 tedavisi başlanmakta, ancak bu hastalar resmi açıklamada yer almamaktadır.

► İstanbul’daki kamu hastanelerinde bugüne kadar enfekte olan hekim, sağlık çalışanı sayısı 100’ü geçmiştir.

İTO, pandemiyle mücadelede büyük bir kaos yaşandığına da dikkat çekti. Oda, yapılması gerekenleri şöyle özetledi: “Sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyacı hızla giderilmeli. Yatak sayısını artırmak için gerekli çalışmalara başlanmalı.”

GÖZ GÖRE GÖRE YAYILDI!

TTB, salgınla ilgili ülkedeki uygulamaların hatalı olduğuna dikkat çekti: “Ülkemiz göz göre göre enfekte hale getirilmiştir. Temaslılar neredeyse her yerdedir. Bu aşamadan sonra ülke çapında karantina uygulaması fırsatı kaçırılmıştır” Sağlık çalışanlarına konulan Covid-19 tanısının ‘iş kazası’ veya ‘meslek hastalığı’ olarak bildirilmesini talep eden TTB, Sağlık Bakanlığı ve 81 il valisine gönderdiği mektupta il Pandemi kurullarına Tabipler Birliği’nin dahil edilmesini istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız