birgün

27° AZ BULUTLU

EĞİTİM 14.01.2020 00:50

İTÜ’lüler boykota devam ediyor

İTÜ’lüler boykota devam ediyor

Meral DANYILDIZ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri okulun ana kapısı önünde, fahiş fiyatları boykot ettikleri için haklarında soruşturma açılan öğrenciler için basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de öğrencilere destek oldu.

Basın açıklamasını okuyan İTÜ 3’üncü sınıf öğrencilerinden Yusuf Barış Metin, şu ifadeleri kullandı: “İTÜ öğrencileri, 26 Aralık tarihinden itibaren her gün boykot masasını kurdu, yapılan tüm tacizlere göğüs gerdi. Boykotu kırmakta kararlı olan özel güvenlik ise İTÜ Yönetimi’nden açık çek aldı. Özel güvenlik, o günden sonra bir mezun arkadaşımızı tartaklayıp alıkoydu, kampüste çay kazanını taşıyan arkadaşlarımızı tehdit etti. Buradan belirtmiştik: Zaten karardan 2 gün sonra hukuksuz kararın yürütmesinin durmasına karar verdi. Şimdi ise bu 4 arkadaşımıza ek olarak 11 arkadaşımıza, Merkezi Derslik binasında özel güvenlik terörüne karşı yaptığımız eylemden dolayı soruşturma açıldı. Bu soruşturma kağıtları mahkemelerde, aynı yürütmeyi durdurma kararı gibi hızlıca geçersiz sayılacaktır! İTÜ Yönetimi’ni süreci uzatmadan yaptığı bu hukuksuzluktan geri dönmeye çağırıyoruz. İTÜ Dayanışması olarak taleplerimiz karşılanmadığı takdirde ikinci dönemde de güçlü bir şekilde sürdüreceğimizi buradan bir kez daha söylüyoruz. İTÜ Yönetimi, öğrencisine hukuksuzca ve gerekçesiz soruşturma açacağına, saldırgan özel güvenlik amirlerine soruşturma açmalıdır.”
Öte yandan İTÜ’lülere İstanbul Üniversitesi öğrencileri de destek verdi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız