birgün

10° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 30.10.2020 15:13

İYİ Parti’de disipline sevk edilen Özdağ: Vahşi Batı gibi…

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Disiplin Kurulu'na sevk edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, sürecin, “Vahşi Batı’daki siyasal linç ilkelerine göre geliştiğini” savundu. Özdağ, Buğra Kavuncu’ya yönelik sözlerini kast ederek, “Bu açıklamayı neden yapmak zorunda kaldığımı detaylarıyla açıklayacağım” dedi.

İYİ Parti’de disipline sevk edilen Özdağ: Vahşi Batı gibi…

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki “FETÖ’cü” iddialarının ardından Disiplin Kurulu'na sevk edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Özdağ, açıklamasında sürecin İYİ Parti Disiplin Yönetmeliği'ne göre ilerlemediğini ve hukuki olmadığını savunarak, “Amacı hukukun üstünlüğünü sağlamak olan bir siyasi partinin önce kendi iç hukukuna saygı göstermesi gerekir” dedi.

Süreçle ilgili değerlendirmesinde ‘Vahşi Batı’ örneğini veren Özdağ, Twitter hesabından paylaştığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İÇ HUKUK ELEŞTİRİSİ

“Disipline sevk gerekçesi olarak bazı il ve 108 ilçe başkanının dilekçesi gösterilmiştir. İYİ Parti; anayasanın iktidar tarafından askıya alındığı, kuvvetler ayrılığının tasfiye edildiği bir önemde hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığına dayanan bir parlamenter sistemi yeniden tesis etmek maksadıyla kurulmuştur.

Amacı hukukun üstünlüğünü sağlamak olan bir siyasi partinin önce kendi iç hukukuna saygı göstermesi gerekir. İYİ Parti’nin disiplin yönetmeliğinde yapılan düzenlemelere uygun davranması gerekir ki, iktidara geldiği zaman hukukun üstünlüğü ilkesine uygun hareket edeceğine dair, siyasal kampanya çerçevesinde ‘vahşi Batı’daki siyasal linç’ ilkelerine göre gelişmiştir. Ve bu kabul edilebilir değildir.

İYİ Parti’nin değişik makamlardaki yetkilileri, İYİ Parti’nin yüksek menfaatlerini savunacak bir pozisyon alacak ve gerçeği arayacakları yerde, beni suçlamayı tercih etmişlerdir. Genel Merkez ve İYİ Parti grup yetkilileri, ne yazık ki yaşanan süreci, Türkiye’de FETÖ ile mücadele konusunda parti programında madde bulunan ve FETÖ sızmaları konusunda en temiz parti olması için başarıyla mücadele ettiğimiz İYİ Parti’yi savunacak şekilde değerlendirmemişlerdir.

İYİ Partimizin yetkili kurullarına, İYİ Parti’ye gönül veren milyonlara ve Türk kamuoyuna önümüzdeki süreçte bu açıklamayı neden yapmak zorunda kaldığımı detaylarıyla açıklayacağım.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız