birgün

16° AÇIK

SİYASET 04.05.2021 16:34

İYİ Parti’den Bahçeli’nin yeni anayasa çağrısına yanıt: Peşinen ‘ret’ diyoruz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni anayasa çağrısına yanıt veren İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Biz bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız. Peşinen ‘Ret’ diyoruz” yanıtını verdi.

İYİ Parti’den Bahçeli’nin yeni anayasa çağrısına yanıt: Peşinen ‘ret’ diyoruz

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni anayasa çağrısına, “Biz bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız. Bu ucube sistem değişmeli öncelikle. İyileştirilmiş bir Parlamenter Sistem istiyoruz” diye karşılık verdi.

Türkkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Bahçeli'nin Anayasa değişikliği çağrısına ilişkin soruları yanıtlarken şöyle konuştu:

"BU UCUBE SİSTEM DEĞİŞMELİ”

"Bu yeni Anayasa taslağı ile alakalı AK Parti’den gelen ilk sese baktım. ‘Keşke biz Cumhur İttifakı ortakları olarak, önce kendimiz böyle bir mutabakata varıp da kamuoyuna açıklasaydık’ diye serzeniş dolu bir ifadesini gördüm Sayın Naci Bostancı’nın. Yani diyor ki ‘Sen kendi başına bunu yapamazsın. Beraber yapmalıydık’ mealen ben böyle okudum. Sayın Bahçeli’nin bu çağrısına peşinen söylüyorum, ‘Ret’ diyoruz. Türkiye’nin gerçek gündemini karartacak, Türkiye’de insanlar hastalıktan telef olmuş, ölüyor aşı bulamıyorsunuz, hastanelerde yer yok. Açlıktan insanlar intihar ediyor. Dış politikada Türkiye şamar oğlanına dönmüş. Siz bunları bahsetmeden, sadece kamuoyunun gündemini değiştirmek için ortağınızın bile, ağababanızın bile haberi olmayan bir anayasa taslak metni hazırlamış, biz peşinen reddediyoruz. Bizim bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız. Bu ucube sistem değişmeli öncelikle. İyileştirilmiş bir Parlamenter Sistem istiyoruz."

"ER YA DA GEÇ HESAP VERECEKSİNİZ"

Basın toplantısında, görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dönemine ilişkin eleştirilerde bulunan Türkkan, şöyle konuştu:

"Hakkında gümrük kaçakçılığı ihbarı yapılan Ruhsar Pekcan göreve gelir gelmez işe öyle hızlı başladı ki; ilk iş olarak; 'Emine Erdoğan’ın adını kullanarak vergisiz mal çekmeye çalışan Ruhsar Pekcan’a karşı dikkatli olun' uyarısı giden 19 bürokratın yerini değiştirdi. Ayrıca Pekcan döneminde gümrüklerin nasıl kevgire döndüğünü görmek istiyorsanız Derince Limanı’na bakmanız yeterli. Kocaeli Deniz Gümrüğü'nde 540 kilogram kokain ile tüm zamanların en yüksek miktarda ve tek seferde uyuşturucu maddesi ele geçirildi. Pekcan’a soruyorum: Türkiye'de tüm zamanların rekorunu kıran kokainin yakalanmasında öncü rol üstlenen Müdür, neden 'müdürlük' makamından alınıp teftişe çekildi? Tüm bu soruların cevabını bekliyoruz. Görevden alınmış olmanız, her şeyin geride kaldığı anlamına gelmiyor Pekcan. Er ya da geç hesap vereceksiniz."

"KAVCIOĞLU 159.2 TON ALTININ AKIBETİNİ AÇIKLASIN"

Türkkan, 128 milyardan sonra siyasetin yeni gündemi olan 159 tonluk ‘kayı altın’ tartışmasına da değindi:

“128 milyar dolardan sonra Merkez Bankası'nın 159,2 ton altını da mı kayıp! Merkez Bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası’nın altın rezervinin 720 ton olduğunu açıkladı. Ancak bu altının 364 tonu özel bankalara ait. Merkez Bankası’nın ise resmi rakamlara göre 515 ton altını vardı. Ancak kasada 159 ton altın eksiği var. Nerede bu 159 ton altın. Kime sattınız, neden sattınız? Dünya Altın Konseyi verilerine göre dünyada en çok altın satan Merkez Bankası Türkiye’ninki. Merkez Bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Kamuoyunu aydınlatmak 159,2 ton altının akıbetini açıklamak zorundadır. Dolar bitti, şimdi de sıra altında mı?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol