birgün

24° AÇIK

İYİ Parti'den 'Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olacak' iddiasına ilişkin değerlendirme

İYİ Partili Koray Aydın, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan cumhurbaşkanı adayı olacağı iddiasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Kendisinden talip olduğunu duymadım ama herkes idealist davranmalı, nefis zamanı değil" diyen Aydın, "Kazanamama ihtimali olan birinin uygun olmayacağını söyleyeceğiz, sonuç odaklı düşüneceğiz" dedi.

SİYASET 07.12.2021 15:02
İYİ Parti'den 'Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olacak' iddiasına ilişkin değerlendirme
Abone Ol google-news

İYİ Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığını değerlendirdi. Aydın, "Kendisinden talip olduğunu duymadım ama bizim bir ilkemiz var. Diyoruz ki bu konuda herkes idealist davranmalı, nefis zamanı değil" ifadelerini kullandı.

Habertürk'ten Mahir Kılıç'a konuşan Koray Aydın, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı tartışmaları hakkında konuştu.

"Adaylık tartışmasını AK Parti'nin siyasi organizasyonu olarak görüyoruz" diyen Aydın, "Çünkü AK Parti bu organizasyonu yaparak adı geçen adaylar etrafında taraftar kümesi oluşmasını sağlayarak yarın olabilecek başka bir aday ile onlar arasında sürtüşme zemini inşa etmeye çalışıyor. Biz kendimizi bu oyunun bu tezgahın dışına çıkardık. İdealist davranmak lazım, nefsi davranacak durumda değiliz. Cumhuriyet ile kazanılmış hakların nasıl ortadan kaldırıldığını gören milyonlarca insan var" dedi.

"BAŞBAKANLIĞI İSTİYORUZ"

Koray, şöyle devam etti: "İYİ Parti olarak büyük bir mücadele veriyoruz. Biz bu büyük mücadeleye nefsimizi karıştırmayacağız. Bunu da gösterdik, hedefimiz birinci parti olmak, başbakanlığı istiyoruz. Partiler anlaşma yapacaklar cumhurbaşkanı adayı olacak kişi şimdiden yetkilerini azaltıldığını bir yıl veya daha az süre olur onu tartışıp konuşacağız, cumhurbaşkanı görevine devam edeceğini bugünden bilecek. Önceden mukavele yapacağız imzaları atacağız. Toplum önünde 84 milyon önünde akitleşeceğiz, bu akitleşmeye uygun olarak adayın kim çıkacağını biz bilmiyoruz."

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞI İDDİASI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığına aday olacağı yönündeki iddiaları değerlendiren Aydın, "Kendisinden talip olduğunu duymadım ama bizim bir ilkemiz var. Diyoruz ki bu konuda herkes idealist davranmalı, nefis zamanı, adaylık düşünenler idealist davranmalı. Kimler aday olmayı düşünüyorsa bu şartları göze alarak temel ilkemize kabul sağlayarak bu yola çıkmalılar. Kazanma riski görünen anket ilmiyle belirlenen bir adayı, İYİ Parti olarak kabul etmiyoruz. Millet İttifakı'nın varlığı seçimi ilk turda kazanabilecek genişlikte, o bakımdan en uygun adayın istişarelerle belirlenerek ortaya konulması Türkiye'ye yapılabilecek en iyi iyilik. Kazanamama ihtimali olan birinin uygun olmayacağını söyleyeceğiz, sonuç odaklı düşüneceğiz" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol