İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, YSK önünde yaptığı açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olmasına ilişkin itiraz dilekçesini YSK'ye teslim etti. YSK önünde açıklama yapan İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, yarın YSK’nin yayınlayacağı geçici aday listesinde Erdoğan’ın isminin olması halinde dilekçelerini işleme koyacaklarını belirtti.

İYİ Parti, Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığına itiraz etti

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin itiraz dilekçesini, partinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’e teslim etti.

ANKA'nın aktardğına göre, YSK önünde açıklama yapan İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, yarın YSK’nin yayınlayacağı geçici aday listesinde Erdoğan’ın isminin olması halinde dilekçelerini işleme koyacaklarını belirterek “Bu bir siyasi tavır değildir. Bu bir hukuki tavırdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurttaşı olarak hepimizin tabi olduğu Anayasa’ya olan saygımızla alakalıdır” dedi.

Poyraz, şunları söyledi:

“Yüksek Seçim Kurulu’nun oluşturduğu takvime göre yarın geçici cumhurbaşkanlığı listeleri açıklanacak. Bununla ilgili de bugün biz YSK temsilcimiz sayın Mustafa Tolga Öztürk’e şu an olası olan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmesine ilişkin hususta gerekli Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’na ilişkin ilgili maddeleri içeren, teknik detayları içeren dilekçemizi bugün temsilcimize verdik.

Yarın itibarıyla Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Geçici Listesi yayınlandıktan sonra, eğer sayın Recep Tayyip Erdoğan YSK tarafından yapmış olduğu başvurusu, AKP Grubu’nun, MHP Grubu’yla birlikte yapmış oldukları başvuru, YSK tarafından geçici listede yayınlanırsa bununla ilgili Anayasa’mızın ilgili 101’nci madde ve 106’ncı madde ve devamındaki mevzuatımızdaki hükümlere göre üçüncü kez aday olamayacağına ilişkin hukuki görüşümüzü ve hukuki itirazımızı YSK temsilcimize teslim ettik. Resmî Gazete’den sonra evrakı işleme aldıracaktır.

“İLK OLARAK 2014 YILINDA, İKİNCİ KEZ DE 2018 YILINDA SEÇİLMİŞTİ”

Bugüne kadar İYİ Parti olarak siyasetimizin temelinde, hukuk, demokrasi ve adalet üzerine oluşturduk. Dolayısıyla biz bugün de herhangi bir muhalif duruşla, duyguyla hareket etmiyoruz. Mevcut, hepimizin tabi olduğu Anayasa’nın ve ilgili mevzuatların gereği olarak biz bu başvurumuzu yapıyoruz. Kaldı ki bugün sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu anki döneminin ikinci dönem olarak ilan edilmesi, kaldı ki 2017’deki referandumda yapılan Anayasa değişikliğinde anayasa yapıcı konumda olan iktidarın ve bununla ilişkin metinler hazırlayan iktidarın, bunu unutmuş ya da bununla ilgili dikkatinden kaçmış olma ihtimali yoktur. Dolayısıyla, cumhurbaşkanının en fazla iki defa seçilebileceği hususu biliyorsunuz 2007 yılında Anayasamızda yer aldı. 2017 yılındaki değişiklikte de bu hususta bir değişiklik yapılmadı. Dolayısıyla, şu anda da hepimiz biliyoruz ki ilk olarak 2014 yılında, ikinci kez de 2018 yılında sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmişti. Bu da Cumhurbaşkanlığı makamı sabit olduğuna göre, hala cumhurbaşkanı sıfatını taşıdığına göre bundan sonraki yapılacak seçimde de üçüncü kez adaylığı söz konusu olacaktır. Anayasa’da da bu çok net bir şekilde ifade edilmemiştir.

“BU BİR HUKUKİ TAVIRDIR”

Anayasa’nın ilgili maddelerine dayanarak başvurumuzu yapıyoruz. Dolayısıyla bununla ilgili YSK’de Anayasa’ya, kanunlara bağlı. Bu bağlılığın yeminini etmiş, üyelerden oluşmaktadır. Onlar da ben ümit ediyorum ki yarın geçici listede YSK, mevcut Anayasa’nın ve kanunların emrettiği şekilde geçici aday listesinde sayın Erdoğan’ın isminin olmayacağını düşünüyorum. Ancak YSK yarın, sayın Erdoğan’ın ismini yayınlarsa o zaman biz de… Bunun bir kez daha altını çiziyorum. Bu bir siyasi tavır değildir. Bu bir hukuki tavırdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurttaşı olarak hepimizin tabi olduğu Anayasa’ya olan saygımızla alakalıdır. O yüzden biz, bu başvurumuzu YSK’ye sunuyoruz. YSK’nin de anayasaya ve kanunlara bağlı ve dikkatli bir şekilde karar vereceğinden de şüphe etmiyorum.”

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, 2014 ve 2018 yılında olmak üzere 2 kez Cumhurbaşkanı olarak seçilmişti. 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi için 3. kez aday olan Erdoğan''ın adaylığına ilişkin itirazlar devam ediyor. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, bugün parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 3 kez aday olan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına ilişkin "Sayın Uğur Poyraz, kapsamlı itirazımızı da ortaya koyan bir dilekçe ile YSK'ye başvuracak" demişti.

Açıklamasında "Anayasa'ya göre bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir" diyen Zorlu, "Anayasa yapıcı irade, bu maddeyi değiştirmemiştir ve bunun tartışmaya açık olmadığını ortaya koymuştur. Geçici madde de koymamıştır" diye konuşmuştu.

Zorlu, İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu'nun Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldığı açıklamalar hakkında ise, "Biz hedeflerinde, taahhütlerinde net ve şeffaf bir partiyiz. Altına imza attığımız metinlerin de sonuna kadar arkasındayız. Bununla ilişkili olarak 13. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'dur" açıklamasını yapmıştı.