birgün

23° KAPALI

SİYASET 11.01.2020 18:30

İYİ Parti'li Dervişoğlu: İzmir'e kayyum atanması doğru değil

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yerine Kaymakam Önder Can'ın kayyum olarak atanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Dervişoğlu, "İzmir gibi bir yerde, kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz" dedi

İYİ Parti'li Dervişoğlu: İzmir'e kayyum atanması doğru değil

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, FETÖ soruşturması nedeniyle tutuklanan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yerine Kaymakam Önder Can'ın kayyum olarak atandığını belirterek, "Belediye meclisinden belediye başkanı seçme imkanı mevcutken kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz." dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray ile İYİ Parti Urla ilçe teşkilatını ziyaret eden Dervişoğlu, burada yaptığı açıklamada, FETÖ soruşturması sonrası eski belediye başkanının tutuklanmasının 'hukuki' bir işlem olduğunu, İçişleri Bakanlığı'nın böyle bir iltisaktan dolayı Burak Oğuz'u görevden aldığını belirtti.


"Mesele yargıya taşınır, sonraki günlerde adalet yerini bulur. Ama İzmir gibi bir yerde belediye meclisinden belediye başkanı seçme imkanı mevcutken kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz" diyen Dervişoğlu, atanan kayyumun belediye meclisi toplantısı düzenlemediğini söyledi.

Dervişoğlu, şu görüşlerini paylaştı:

"Bunlar Türkiye’nin başka yerlerinde gerçekleşmiş uygulamalar olabilir ama İzmir’e uygun değil. Doğru olanı belediye meclisinin içinden bir belediye başkanı seçilmesidir. Seçim döneminde birçok yerde CHP ile iş birliği yapmamıza rağmen birçok yerde de aday çıkarmıştık. Urla da bunlardan bir tanesi. Belediye başkan adayımız Hüseyin Akgül karşımızda oturuyor. İyi ki de öyle yapmışız diye düşünüyorum."

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız