İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Adaylık tartışmasının isimler üzerinden masanın üzerinde olduğu bir aşamada, mutlaka yetkili kurullarımızı toplayacağız. Bu, Sayın Genel Başkanımızın en başından beri hassasiyet gösterdiği bir konu. Değerlendirmemizin ardından da İYİ Parti kararını net bir şekilde ortaya koyacaktır" dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan 'cumhurbaşkanı adayı' açıklaması
Fotoğraf: AA

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi, gündemi değerlendirdi.

Milletin en önemli sorununun ekonomi olduğunu belirten Zorlu, TÜRK-İŞ'in araştırmasında, Ocak 2023'te 4 kişilik ailenin açlık sınırının 8 bin 864 lira, yoksulluk sınırının 28 bin 874 lira olduğuna işaret etti.

Asgari ücrete geçen ay yapılan zammın eriyip gittiğini savunan Zorlu, "Neydi o zam? 8 bin 506 lira. Açlık sınırı ne bugün? 8 bin 864 lira. Daha asgari ücretlinin cebine girmeden rakam uçup gitti." diye konuştu.

Zorlu, TÜRK-İŞ'in Ankara'dan topladığı gıda fiyatlarına göre geçen ay baz etkisiyle yüzde 98,4'e düşen yıllık gıda enflasyonunun bu ay yüzde 108,6'ya yükseldiğini ifade etti.

"BÜYÜK GENÇLİK BULUŞMAMIZI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Partisinin Gençlik Politikaları Başkanlığının politikalarını anlatacağı önemli bir toplantı planladıklarını aktaran Zorlu, "18 Şubat'ta Ankara Arena Spor Salonu'nda 'Büyük Gençlik Buluşması' gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki seçimlerde üniversite öğrencilerinin oy kullanabilme durumlarında problem yaşayabileceklerini ifade eden Zorlu, “Gençler, ‘biz bu seçime mührümüzü vuracağız’ diyorlar. Bir önceki seçimde bunu göz önüne almayan siyasi iktidar, bir anda haziran ayındaki seçimi 14 Mayıs tarihine alma çabası içinde. Olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz. Şu anda özellikle üniversite öğrencilerinin oy kullanmalarının önünde birkaç tane engel, bariyer var" diye konuştu.

"14 Mayıs özellikle ve sonrasında seçim ikinci tura kalırsa bu ikisini bir bütün olarak düşündüğümüzde final sınavlarına denk gelebilme olasılığı çok yüksek, birçok üniversitede" diyen İYİ Partili Zorlu, "Seçim Kanunu değişikliğinin gerçekleştiği sırada bir teklifte bulunduk. Üniversite öğrencilerinin bu işlemi rahatlıkla yapabilmeleri için teklifte bulunduk. Reddedildi. Yurtta kalan bir üniversite öğrenci seçim takvimi açıklandıktan sonra bu aralıkta ikametgah değişikliği yapmaya kalktığında, yurtta kalamaz hale gelecek. Öğrenciye hem ikametgah değiştir diyorsunuz; hem de yurdunu elinden alabilecek bir aşamayı da ona sunmuş oluyorsunuz. Böyle bir anlayış olamaz. Bu belki de 1 milyona yakın bir sayı, totalde" şeklinde konuştu.

YSK’YE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN OY KULLANABİLMESİ İÇİN ÇAĞRI

Parti olarak, Yüksek Seçim Kurulu’nda gerekli girişimleri başlatacaklarını belirten Zorlu, şöyle devam etti:

"Acaba bir genelge yoluyla yurtta kalan üniversite öğrencileri kısıtlı takvime sıkışmadan bugünden itibaren isterlerse bu değişikliği yapabilirler mi? İkincisi, yurtta kalmaları halinde bulundukları ilde oy kullanabilirler mi bunun YSK tarafından araştırılıp, hemen bir toplantı sonrasında kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. YÖK’e bir çağrımız var, gelin bu tarihlerde yapılması muhtemelen olan sınavları erteleyelim, en azından bir hafta. İkametgahını alamamış arkadaşlarımızın, Cuma günü ve pazartesi günü tatil olmasını, ders yapılmamasını öneriyoruz.

Bütün bunlar gerçekleşmediği takdirde; Gençlik Politikaları Başkanlığımızın bu konuda önemli bir çalışması var. İlgili web sayfasına girerek, başvurularını bütün arkadaşlarımız yapabilirler. Hiçbir parti ayrımı gözetmeden, bu başvuruyu yapan bütün arkadaşlarımızın bulundukları illere giderek oy kullanmalarını ve daha sonra öğrenim gördükleri yere dönmelerine imkan tanıyacağız, bu konuda maddi desteği biz karşılayacağız. Bu da İYİ Parti taahhüdü olarak kayıtlara geçsin."

13 ŞUBAT AÇIKLAMASI

Zorlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat’ta açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili soruya Zorlu, şu yanıtı verdi:

"Altılı Masa'nın son bildirisinde toplantı gerçekleştirileceğine yönelik bir bilgi mevcut. Adaylık açıklamasına ilişkin bir bilgi mevcut değil. Prosedür olarak şunun altını çizmem lazım; 13 Şubat öncesinde liderler arasında bir görüşme trafiği olacak ve bizim en başından beri söylediğimiz bir husus var; nihai adaylık tartışmasının isimler üzerinden masanın üzerinde olduğu bir aşamada, mutlaka yetkili kurullarımızı toplayacağız. Bu, Sayın Genel Başkanımızın en başından beri hassasiyet gösterdiği bir konu. Değerlendirmemizin ardından da İYİ Parti kararını net bir şekilde ortaya koyacaktır."

Zorlu, Cumhurbaşkanı’nın üçüncü kez adaylığı ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:

“Biz; milletimizin iradesine, ferasetine gerçekten inanıyoruz. Sandıktan da asla korkmuyoruz. Ancak şu birkaç hususu da hatırlamakta fayda var. 2007 ve 2017 Anayasa değişikliklerinde anayasada çok net bir ifade var. ‘Cumhurbaşkanı’nın iki defadan fazla seçilemeyeceği.’ Anayasanın lafzına ve ruhuna bir bütün olarak baktığınızda, bu anayasa demokrasi, kuvvetler ayrılığına, tek bir kişinin tahakkümüne bırakılmaması için yönetimin; bu maddeyi onun için konuşlandırmış. Burada tarih resmen açıklandığında ve sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda; bu süreçte YSK mutlaka görüşünü açıklamak zorundadır. Artık vatandaşlarımız da buradan nasıl bir görüş çıkacağını merak etmiyor. Aksi bir görüş olmadığı halde, bu çıkan görüş hukuki mi olacaktır? Evet, belki böyle sunulmak istenecektir. Ama meşru mu olacaktır? Asıl soru bu. Biz ülkemizde bir meşruluk tartışması çıkmasını istemiyoruz. Bu hepimizin sorumluluğundan olan bir iş, başta YSK olmak üzere.”

“BİZİM POLİTİKAMIZ NET, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATILACAK”

Zorlu, bugün Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni Tanıtım Toplantısı’nda, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale’nin, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Bizim parti olarak politikamız net. İstanbul Sözleşmesi yaşatılacak ve bunun gerçekleşmesi için de elimizden geleni yapacağız. Bu, ortak mutabakat metni, daha süreç devam ediyor, belki Cumhurbaşkanı adayının belirlendiği dönemde, onunla birlikte geçiş süreci yol haritası açıklanabilecektir. Bu süreç devam edecektir ve biz bu konuda ısrarcı olmayı sürdüreceğiz.”

(ANKA-AA)