birgün

21° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 17.07.2020 18:15

İYİ Partili Türkkan: Erken seçim bağıra bağıra geliyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "Erken seçim bağıra bağıra geliyor" yorumunda bulundu. Türkkan, "İktidarın hamlelerine bakıyorum baştan sona seçim yatırımı kokuyor" dedi.

İYİ Partili Türkkan: Erken seçim bağıra bağıra geliyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, erken seçim ghakkında iddiada bulundu. "Lafı uzatmadan söyleyeyim. İktidarın hamlelerine bakıyorum baştan sona seçim yatırımı kokuyor" ifadelerini kullanan Türkkan, "Erken seçim bağıra bağıra geliyor" dedi.

Türkkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi ve "Bugünkü basın toplantımızda iktidarın kamuoyuna dayattığı yapay gündemi değil, Türkiye’nin gerçek gündemini konuşacağız. Türkiye’de insanlarımız işsizlik ve borç yükü altında giderek ezilmeye devam ediyor. Millet gerçek sorunlarına çözüm beklerken, ülkeyi yönetenlerin derdi sosyal medya yasakları, işe yaramayan ama birilerinin çok işine yarayan torba kanunlar ve paralel barolar" ifadelerini kullandı.

"Kısaca iktidar, ekonomik krizi konuşturmamak için cebinde sürekli boş ve yapay gündemler taşımaya devam ediyor" diyen Türkkan, "İktidarın konuşulmasından korktuğu tek konu ekonomi. Çünkü; ekonomi berbat. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilirken AK Parti pembe tablolar çizdi ve birçok vaatte bulundu. Türkiye yeni sistemle beraber dünyadaki ilk 10 ekonomi içerisine girecekti, geldiğimiz noktada ilk 20'de tutunmakta zorlanıyoruz. Hani dolar düşecekti. Türk Lirası değerlenecekti ya. Dolar 2018'de 4,68 liraydı. Bugün 6,85. Bu rakama da kanmayın, 7 lirayı aşmasın diye Türkiye'nin 100 milyar dolarını heba ettiler. Yani 15 tane Osmangazi Köprüsü'nü ya da 10 tane İstanbul Havalimanı parası kadar dövizi piyasaya verdiler ama yine olmadı" dedi.

iyi-parti-den-erken-secim-yorumu-bagira-bagira-geliyor-w-757919-1.

"İNSANLAR AÇTI, ŞİMDİ AÇ VE SEFİL OLDULAR"

Türkkan, iktidar sözcülerinin "Başkanlık sistemi geldikten sonra kimse yatağa aç girmeyecek" dediğini ancak bunun yaşama geçmediğini söyledi. Türkkan, şunları söyledi:

"Geldiklerinde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.714 liraydı, şimdi ise 2.431 lira. İnsanlar açtı, şimdi aç ve sefil oldular. Gelinen 2 yıllık sürecin sonunda sadece ekonomi değil, demokrasi ve hukuk alanlarında da ülkemiz kara bir tablo yaşıyor. Tek adam sisteminin hukuk, akıl ve demokrasi dışı uygulamaları zaten ekonomiyi kronik bir hastalığa sokmuştu. Tüm bunların üzerine bütün dünyada etkili olan Korona virüs belasıyla Türk ekonomisi adeta komaya girdi. Salgın sürecinde yüz binlerce işyeri kapandı, sayıları milyonlarla ifade edilen insanlar işsiz kaldı. Kovid-19 sürecinde Türkiye, tarihinin en yüksek işsizlik oranlarına ulaştı. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun hesaplama yöntemine göre işsiz sayısı yaklaşık 18 milyona dayandı.

"İKTİDAR BU EKONOMİK ŞARTLARDA ÜLKEYİ DAHA FAZLA YÖNETEMEZ"

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Merkez Bankası’nın rezervleri, bırakın sıfırı tüketmeyi, eksi 24 milyar dolar görünüyor. Devlet kefen parası sayılan ihtiyat akçesini önce yediler. O da kesmedi, bundan böyle ihtiyat akçesi ayırmaktan da vazgeçtiler. Tablo bu kadar kötüyken, hala ekonomi iyi diyorsunuz. İktidar bu ekonomik şartlarda ülkeyi daha fazla yönetemez. Yönetemeyeceklerini çok iyi biliyorlar. Henüz daha kötünün kötüsünü görmedik. Türkiye de dahil dünya ekonomisi en iyi ihtimalle yüzde 5 küçülecekti. Ancak daha sonra OECD’nin yenilen raporuna göre ekonomimizdeki küçülme oranı ek yüzde 3,5 bir artışla yüzde 8,5’ları bulacak. Bu şu demek; önümüzdeki dönemde daha az üreteceğiz, daha az ihracat yapacağız. Turizm gelirimiz daha da azalacak, daha az kazanacağız. Daha çok yoksullaşacağız."

"ERKEN SEÇİM BAĞIRA BAĞIRA GELİYOR"

"Lafı uzatmadan söyleyeyim. İktidarın hamlelerine bakıyorum baştan sona seçim yatırımı kokuyor" diyen Türkkan, "Erken seçim bağıra bağıra geliyor. Psikolojik ve ekonomik olarak yıpranan vatandaşlarımızı olası bir erken seçimde iyi hissettirecek şeyleri de düşündüler" ifadelerini kullandı.

Türkkan, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

"Şartlar daha da kötüleşmeden insanlara ikinci el araç al, 6 ay sonra öde, sıfır alırsan 12 ay sonra öde dediler. Ya da zararına verilen konut kredisiyle evini bugün al, 12 ay sonra ödemeye başla demenin ne anlama geldiğini ilk bakışta anlamak zor. Daha vergi ödemesi gelmeden, daha aldığın kredinin geri ödemesi gelmeden, daha güneşlendikten sonra çektiğin tatil kredisinin borcu gelmeden seçime gidecekler gibi duruyor.

İktidar koltukta kalmak uğruna ülkeyi ekonomik iflasa sürüklemeyi göze aldı. Sürekli karşılıksız basılan paralar ve verilen krediler bunun göstergesi. Karşılığı olmadan basılan para enflasyonu patlatmadan, piyasayı paraya boğup seçime gitmek istiyorlar. Seçimi kaybetseler bile iktidar kendisine teselli ikramiyesini çoktan hazırladı."

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız