birgün

11° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 28.01.2019 16:32

İzdemir’de ÇED olumlu kararının iptali için mahkemeye başvuruldu

İki kez mahkemece iptal edildiği halde yeniden ÇED olumlu kararı verilen Aliağa’daki ‘İZDEMİR ENERJİ SANTRALİ – II’ için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı dava açıldı.  İzmir’in önde gelen sivil toplum kuruluşları ve Foça, Aliağa ve Menemen halkı birleşti. Dava için, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Menemen Ticaret Odası, Menemen Ziraat Odası, Menemen Sanatkarlar ve Esnaf Odası, […]

İzdemir’de ÇED olumlu kararının iptali için mahkemeye başvuruldu

İki kez mahkemece iptal edildiği halde yeniden ÇED olumlu kararı verilen Aliağa’daki ‘İZDEMİR ENERJİ SANTRALİ – II’ için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı dava açıldı. 

İzmir’in önde gelen sivil toplum kuruluşları ve Foça, Aliağa ve Menemen halkı birleşti.

Dava için, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Menemen Ticaret Odası, Menemen Ziraat Odası, Menemen Sanatkarlar ve Esnaf Odası, Menemen Esnaflar Odası, Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası, S.S. Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Egeçep (Ege Çevre ve Kültür Platformu) Derneği ve aralarında davacı Baro, Oda ve Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin, Menemen ve Aliağa’da ikamet eden kişilerin de bulunduğu 92 vatandaş ile toplam 102 davacı temsilcileri İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nde bir araya geldi. 

Davacılar, İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından, İzmir ili Aliağa ilçesi Horozgediği mahallesinde kurulmak istenen ‘İzdemir enerji santrali 2’ için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu’ kararının, öncelikle yürütülmesinin durdurulmasına ve yargılamanın sonunda da ÇED Olumlu kararının iptali talebiyle İzmir İdare Mahkemesinde dava açtılar.

Ortak basın açıklamasını okuyan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av.Özgür Yılmazer, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle garantiye alınmış bir insan hakkı olduğunu kaydetti.

Yılmazer, “Son yıllarda hükümetler açısından insan ve yaşam hakkından önce sermaye ve rant odaklı vahşi kapitalizmin üretim ilişkileri içerisinde hiçbir yasa ve kural tanımaksızın halkın en temel haklarından biri olan Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama hakkı ihlal edilmekte, buna ilişkin verilen mahkeme kararları dahi uygulanmamaktadır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol