birgün

20° AÇIK

İzdemir Enerji II termik santrali mahkeme kararlarına rağmen çalışmaya devam ediyor

Aliağa için önemli bir kirlilik kaynağı olan İzdemir Enerji II termik santralinin mahkeme kararlarına rağmen çalışmaya devam ettiği bildirildi. Konu ile ilgili olarak İzmir Barosu’nda yapılan basın açıklamasına TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, Foça Çevre ve Kültür Platformu Başkanı Bahadır Doğutürk, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi […]

YEŞİL BİRGÜN 04.03.2019 16:11
İzdemir Enerji II termik santrali mahkeme kararlarına rağmen çalışmaya devam ediyor
Abone Ol google-news

Aliağa için önemli bir kirlilik kaynağı olan İzdemir Enerji II termik santralinin mahkeme kararlarına rağmen çalışmaya devam ettiği bildirildi.

Konu ile ilgili olarak İzmir Barosu’nda yapılan basın açıklamasına TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, Foça Çevre ve Kültür Platformu Başkanı Bahadır Doğutürk, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Sinan Balcılar katıldı.

İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, 2009/7 sayılı genelge bahane edilerek mahkeme kararlarının yok sayıldığını belirterek, “Nitekim, İzdemir Enerji Santralı-II Termik Santralı faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir. Üstelik, söz konusu termik santralın İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmiş işyeri açma ve çalışma ruhsatının dahi olmadığını vurgulamak istiyoruz.” dedi.

Av. Yücel şunları söyledi:

“Çevre sağlığını, canlı yaşamını, hukuku yok sayan bu olumsuz örnek, yeni yeni kirletici tesislerin önünü açmaktadır. Sunduğumuz mahkeme kararları ile ÇED olumlu kararları iptal edilen projeler bunlardan sadece iki tanesidir. Oysa halen faaliyete devam eden kirletici endüstri tesisleri nedeniyle Aliağa’nın ve bölgenin sağlıklı yaşamı tehdit altındadır. Böylelikle bölge, denizi, kıyıları, ormanları ve tarım alanları, insanları ve diğer canlılarıyla “sessiz ölüm”e mahkum edilmiş durumdadır.”

Av. Yücel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, İzmir Valiliğine, İzmir Milletvekillerine, İzmir’in yerel yönetimi için 31 Mart seçimlerinde aday olanlara seslenerek santral faaliyetlerinin durdurulmasını istedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun