birgün

23° AZ BULUTLU

İZELMAN’da toplu iş sözleşmesi için anlaşma sağlandı: Taban ücretlere yüzde 21 zam

İZELMAN ile Genel iş Sendikası’nın 1 ve 3 Nolu Şubelerinin yürüttüğü, 7 bin işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İşçilere taban ücretinde yüzde 21 zam yapıldı.

BİRGÜN EGE 23.04.2021 12:44
İZELMAN’da toplu iş sözleşmesi için anlaşma sağlandı: Taban ücretlere yüzde 21 zam
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZELMAN’da örgütlü DİSK Genel İş Sendikası 1 ve 3 Nolu Şubeleri ile Büyükşehir Belediyesi arasında yürütülen ve 7 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İZELMAN Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen TİS törenine; İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Ersen, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Engin Topal, Genel İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Faruk Saral ve işçiler katıldı.

TİS görüşmeleri sonucunda İZELMAN işçileri taban ücretinde yüzde 21,20 zam aldı. Öte yandan ayni yardımlarda da İzmir Büyükşehir Belediyesinin yereli, çiftçiyi kalkındırma hedefleri doğrultusunda işçilere aylık 300 lira yıllık 3 bin 600 lira Halkın Bakkalında alışveriş için çek verilecek. TİS kapsamında uzun zamandır tartışılan bir konu daha çözüme kavuştu. Buna göre işçilerin maaş hesabının bulunduğu bankanın vereceği promosyonlar da işçinin cebine girecek. Böylece işçiler bu dönem için bin 800 lira banka promosyonu alacak.

Ayrıca bankalarla yapılan görüşmelerde Genel İş de masada olacak. Eksik çalışması olanların 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı yıl çalışanların kademeli geçişleri, yeni yapılan TİS ile 2,5 yıla düştü. Böylece 1 Ocak 2022 yılı itibariyle işçiler yüzde 80’e gelecek. Başlangıç yüzde 75, ikinci yıl yüzde 90 ve üçüncü yıl yüzde 100 olmak üzere bir işçinin 6 yılda geleceği seviye 2,5 yıla inmiş oldu. Rapor teşvik primleri konusunda da adım atılan görüşmelerde, rapor almayan işçiye 2 ayda 2 gün ek ücret verilecek, vardiyalı çalışan işçilere ise 2 ayda 3 gün ek ücret verilecek. Öte yandan yapılan sözleşmede, ulusal ve dini bayramları son günü cumaya gelen cumartesi çalışma günü de bayram olarak kararlaştırılarak tatil oldu.

izelman-da-toplu-is-sozlesmesi-icin-anlasma-saglandi-taban-ucretlere-yuzde-21-zam-868028-1.

"BU KAZANIMLARA SAHİP ÇIKIN"

Genel İş 1 Nolu Şube Başkanı Engin Topal, kapalı kapılar arından pazarlık yapmadıklarını ifade ederek, “Yaklaşık 6 ay önce Belediye-İş Sendikası bizi telefonla arayarak masaya davet etmişlerdi. Ancak bu 1 yıl içindi. O zaman da ‘biz bunu yapmayın, işçinin hakkının kapılar arkasında pazarlık ederek satmayalım’ demiştik. Sarı sendika ile hep birlikte mücadele ediyoruz. Şu an devasa bir sözleşme var önümüzde. İşyerlerinize, çalışma alanlarınıza daha çok sahip çıkın, bu kazanımlara sahip çıkın" diye konuştu.

Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Faruk Saral ise, “Yaptığımız toplantılarda ne dediysek bugün de onu hayata geçirdik. Biz DİSK ve Genel-İş olarak örgütlü gücümüzle örgütümüze bakarak konuşuruz. Bize hodri meydan diyen Belediye-İş Sendikası’na hodri meydan diyoruz. Geçiremediğiniz maddeyi protokol adı altında çözmeye çalışıyorsunuz. Bunun üzerinden kaç pazar geçti? TİS sürecinde bize teklif edilenleri kendilerine teklif edilmiş gibi sunanlara hodri meydan diyoruz. Açık mikrofon ile işçiyi satanlara hodri meydan diyoruz” diye konuştu.

"BİZ ARKA SOKAKLARDA DEĞİL MEYDANLARDAYIZ"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, "Bu süreçten alnınızın akı ile çıktınız. Zorumuza giden, sınıfsal süreç için mücadele etmeyen sarı sendika için bir şeyler söylemek istiyorum; Bizi izlemeye devam edin. Ne zaman sosyal eksikleri tamamladık, koşa koşa belediyeye gittiler protokol yaptılar. Bundan 3 ay önce açıkladılar, protokol nerede Belediye-İş Sendikası? Biz fırsatçılık yapmayacağız. Biz üyelerimizden, temsilcilerimizden aldığımız güçle TİS masasında noktayı koyacağız. Biz arka sokaklarda değil meydanlardayız. Kadınlara yapılan saldırılarda, toplumsal müdahalelerde, bu iktidarın mahvetmeye çalıştığı Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçileriyiz” ifadelerini kullandı.

İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Ersen de şu ifadelerde bulundu: “Bugüne kadar el ele kol kola omuz omuza çalıştık. Bu TİS'ten son bize daha fazla pay düşüyor. Daha fazla çalışmak ve emek harcamak zorundayız. Elimizdeki kıt kaynaklarla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda Türkiye'deki en yüksek orandaki zammın alındığını düşünüyorum. Bugünden sonra daha çok çalışmak daha çok emek harcamak ve İzmirli hemşerilerimize daha çok hizmet etmek zorundayız.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun