Gazetemiz Haber Müdürü Uğur Şahin, Şişli'de bir kadına şiddet olayı ardından olay yerinde video çektiği gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan Şahin, karakoldaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

'İzinsiz çekim' gerekçesiyle gözaltına alınan BirGün Haber Müdürü Uğur Şahin, serbest bırakıldı

BirGün gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin, kadına yönelik şiddeti görüntülemek isterken polis tarafından ‘özel hayatın gizliliği’ gerekçesiyle gözaltına alındı. Şahin, karakolda ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı.

Akşam saatlerinde Mecidiyeköy'de bir kadına şiddet olayı gerçekleşti. İhbar üzerine polisler olay yerine geldi. Bu esnada bölgeden geçen Haber Müdürümüz Uğur Şahin, gerçekleşen hadiseleri videoya çekmeye başladı. Polislerin, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün genelgesi doğrultusunda izinsiz çekim yapmanın yasak olduğunu öne sürmesinin ardından Uğur Şahin basın kartını gösterdi. Buna karşın polis, Uğur Şahin'i Şişli Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

Şişli Emniyet Müdürlüğü'nde nöbetçi savcılık ile yapılan görüşmenin ardından Uğur Şahin, Kuştepe Polis Merkezi'ne sevk edildi. Buradan Okmeydanı Cemil Taşcıoğlu Hastanesi'ne götürülen Şahin, sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından tekrar Kuştepe Karakolu'na götürüldü.

Şahin’in karakoldaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.

CHP'Lİ ÖZEL: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN VE BİRGÜN GAZETESİNİN YANINDAYIZ

Şahin'in hukuksuzca gözaltına alınmasının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan CHP'li Milletvekili Özgür Özel, "Anayasaya aykırı bir genelgeyle basın özgürlüğünü kısıtlayamazsınız. Basın özgürlüğünün ve BirGün gazetesinin yanındayız" dedi.

Özel, şunları söyledi:

"Anayasaya aykırı bir genelgeyle basın özgürlüğünü kısıtlayamazsınız. Süleyman Bey, bu genelgenin basını kapsamadığına yönelik sözlerinizi anlaşılan dinleyen yok! Bu genelgeyi derhal yürürlükten kaldırın. Basın özgürlüğünün ve BirGün gazetesinin yanındayız!"

VELİ AĞBABA: BU UYGULAMA, AÇIKÇA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YOK ETMEYE YÖNELİKTİR

Şahin'in gözaltına alınmasına ilişkin paylaşımda bulunan CHP'li Veli Ağbaba da, "Kadına yönelik şiddeti engellemek yerine şiddeti görüntülemek isteyen gazetecileri engelliyorlar. Akla mantığa sığmayan bu uygulama, açıkça basın özgürlüğünü yok etmeye yöneliktir. Uğur Şahin'in ve BirGün gazetesinin yanındayız" dedi.

UTKU ÇAKIRÖZER: GENELGE DERHAL İPTAL EDİLMELİDİR

"Hukuksuz bir genelge üzerinden aylardır gazetecilerin haber yapması, halkın haber alma hakkı engelleniyor!.. Çağrımız net: Genelge derhal iptal edilmelidir! #UğurŞahin derhal serbest bırakılmalı."

DİSK BASIN-İŞ:GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

"BirGün gazetesi haber müdürü Uğur Şahin tanık olduğu bir kadına yönelik şiddet olayını görüntülediği için gözaltına alındı. Gazetecilik suç değildir Arkadaşımızı serbest bırakın."

TGS: POLİS SAHADA İŞİNİ YAPAN GAZETECİYE MÜDAHALE EDEMEZ

"BirGün Haber Müdürü Uğur Şahin, sokakta kadına yönelik şiddet olayını görüntülemek isterken gözaltına alındı. Gerekçe: Özel hayatın gizliliği genelgesi(!) Polis sahada işini yapan gazeteciye müdahale edemez. #GazetecilikEngellenemez Meslektaşımızı serbest bırakın!"

SOL PARTİ ÜYESİ ALPER TAŞ: GAZETECİLİK YAPMAK SUÇ DEĞİLDİR

"Uğur Şahin iyi bir gazetecidir. Gazetecilik yapmak suç değildir."

CHP'Lİ İLGEZDİ: KADINA ŞİDDETİ ENGELLEMEYENLER, ŞİDDETİN GÖRÜNTÜLENMESİNİ CEZALANDIRIYORLAR

"Kadına yönelik şiddeti engellemeyenler, şiddetin görüntülenmesini cezalandırıyorlar. Şişli’de bir kadına yönelik şiddeti görüntülediği için göz altına alınan BirGün gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin'i derhal serbest bırakın."

KANUNA AYKIRI GENELGE, 1 MAYIS ÖNCESİ YAYIMLANMIŞTI

27.04.2021'de Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayımlanan genelgede, eylemler sırasında polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılmasına karar verildiği bilgisi paylaşılmıştı. Söz konusu genelgede, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının, "özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği" savunulmuştu.