birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

BİRGÜN EGE 30.08.2020 17:37

İzmir Barosu 'Cumhuriyet'e sahip çıkacağız' diyerek buluştu

İzmir Barosu 30 Ağustos'un kısıtlı bir şekilde kutlanmasına tepki göstererek Cumhuriyet Meydanı'nda buluştu

İzmir Barosu 'Cumhuriyet'e sahip çıkacağız' diyerek buluştu

BİRGÜN İZMİR

30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin pandemi bahane edilerek kısıtlı bir şekilde kutlanmasına tepki gösteren İzmir Barosu, “Zafer Bayramının halktan kaçırılmasına izin vermeyeceğiz" diyerek Konak'ta bulunan Cumhuriyet Meydanı'nda buluştu.

Cumhuriyet Meydanı'nda İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk bıraktıktan sonra bir açıklama yaptı. Uzun süredir Cumhuriyet değerlerine, ulusal mücadeleyi temsil eden günlere yönelik yoğun bir saldırı olduğunu ifade eden Yücel, “Plajları, AVM’leri açık tutanlar, buralardaki insan seline sessiz kalanlar, iş yerlerini yaş gözetmeksizin, pandemi kuralları dinlemeksizin yurttaşlara açık tutanlar, Ayasofya Camii’nin açılışında yüz binlerce insanın bir araya gelmesine ses çıkarmayanlar, Malazgirt Zaferi kutlamasında kısıtlama yapma gereği duymayanlar söz konusu 30 Ağustos olduğunda, söz konusu Zafer Bayramı olduğunda pandemiyi hatırladılar ve kısıtlamalar getirmeye kalktılar. Daha söylediklerinin mürekkebi kurumadan İzmir Barosu olarak cevabımızı verdik. Biz o alanda olacağız ve Zafer Bayramını halkımızdan kaçırmanıza izin vermeyeceğiz dedik. Her birinize burada olduğunuz için, bu mücadelede bize destek verdiğiniz için, Cumhuriyet değerlerine sahip çıktığınız için, demokrasiye ve insan haklarına sahip çıktığınız için çok teşekkür ediyorum. İzmir Barosu bir kez daha farkını ortaya koydu. Her birinizle gurur duyuyorum, sizlerin arkadaşı olmaktan, sizlerin meslektaşı olmaktan, sizlerle aynı baroyu paylaşıyor olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız