İzmir Barosu da TBB’yi olağanüstü genel kurula çağırdı

06.09.2019 12:50 EGE'DE BİRGÜN
İzmir Barosu, Avukatlık Kanununun 115. maddesi çerçevesinde Türkiye Barolar Birliğini olağanüstü genel kurula çağırdı

BİRGÜN İZMİR

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioglu’nun 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni kapsamında Saray'da yapılan törene katılmasını protesto eden barolar harekete geçti.

Saray’daki davete katılmayacağını açıklayarak protestoları başlatan İzmir Barosu da İstanbul, Ankara ve Antalya Baroları’ndan sonra Türkiye Barolar Birliği’ni olağanüstü genel kurula çağırdı.İzmir Barosu tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği Başkanı, 52 baronun yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı ilkelerini gözeterek aldığı kararları yok sayarak, Avukatlık Kanunu madde 110/1’de yer alan ve baroları ilgilendiren konularda barolarla görüşerek çoğunluğun düşünce ve görüşünü belirtmek zorunda olduğuna ilişkin görevini yerine getirmemiş, bu suretle kanuna aykırı davranmıştır” denildi.

Barolardan 'Feyzioğlu' adımı Barolardan 'Feyzioğlu' adımı

“TBB NİTELİĞİNİ KAYBETMİŞTİR”

Metin Feyzioğlu’nun TBB’nin kurumsal kimliğine zarar verdiği belirtilen açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği, bu tavrı nedeniyle, Avukatlık Kanunu 109. maddesinde belirtilen bütün baroların katılmasıyla oluşan bir kuruluş olması niteliğini kaybetmiştir. Bizi temsil etmediğini daha önce belirttiğimiz, söz ve eylemleriyle ülke demokrasisine, hukuk devleti ilkelerine, avukatlık mesleğine, Barolara ve TBB’nin kurumsal kimliğine zarar veren TBB Başkanının, bu görevi sürdüremeyeceği anlaşıldığından gereğinin yapılması için Avukatlık Kanununun 115. maddesi çerçevesinde Türkiye Barolar Birliğini olağanüstü genel kurula çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.