İzmir Barosu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye talebinin Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından reddedilmesine ilişkin; “Bu karar, demokrasiyi ve milletin iradesini mahkeme aracılığıyla ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir. Karar, bağımlı yargı aracılığıyla halk iradesinin gaspı anlamına gelmektedir. Avukat Can Atalay, derhal serbest bırakılmalıdır” açıklamasını yaptı.

İzmir Barosu'ndan Can Atalay'ın tahliyesinin reddine tepki

İzmir Barosu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye talebinin Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından reddedilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. İzmir Barosu’nun açıklaması şöyle:

“Genel seçimlerde Hatay halkının iradesi ile milletvekili seçilen meslektaşımız Avukat Can Atalay'ın tahliyesine yönelik talep, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararıyla reddedildi. Bu karar, demokrasiyi ve milletin iradesini mahkeme aracılığıyla ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir. Türk milleti adına karar verdiğini söyleyen Mahkeme’ye Hatay'da oy vererek Avukat Can Atalay'ı Meclis’e gönderen iradenin "millet iradesi" olduğunu, Hatay'da oy veren yurttaşların da "millet" olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

“HİÇBİR MAKAM, HALK İRADESİNİN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR. AVUKAT CAN ATALAY, DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR”

Mahkemenin kararı ile gerekçesinde yer verdiği "egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu” şeklindeki Anayasa hükmünün asla bağdaşmayacağı, kararın bu haliyle Anayasa'yı da ihlal ettiği bilinmelidir. Karar, bağımlı yargı aracılığıyla halk iradesinin gaspı anlamına gelmektedir. Avukat Can Atalay, milletin iradesi ile seçilmiş ve Millet Meclisi’nde temsilcisi olması istenmiştir. Hiçbir makam, halk iradesinin üstünde değildir. Avukat Can Atalay, derhal serbest bırakılmalıdır”