birgün

17° AÇIK

İzmir Büyükşehir’in Kıyı Rehabilitasyon Projesi etkisini gösterdi

Deniz seviyesinin altında kalan Mavişehir’de su baskınlarını önlemek için hayata geçirilen proje ile son dönemde bu bölgede su taşkını yaşanmadı.

BİRGÜN EGE 17.12.2021 09:29
İzmir Büyükşehir’in Kıyı Rehabilitasyon Projesi etkisini gösterdi
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz seviyesinin altında kalan Karşıyaka’ya bağlı Mavişehir semtinde özellikle şiddetli lodosun olduğu günlerde deniz seviyesinin yükselmesiyle oluşan taşkınlara son vermek için yaptığı 37 milyonluk Kıyı Rehabilitasyon Projesi etkisini gösterdi. Meteorolojinin verdiği bilgilere göre geçen yıllarda aralık ayının tamamındaki yağış miktarına bu yıl aralık ayının ilk 13 gününde ulaşılmasına rağmen projenin uygulandığı Mavişehir bölgesinde korkulan olmadı.

Mavişehir Mahallesi Muhtarı Gürol Küçükgörür, “Maalesef yıllardır en büyük sıkıntılarımızdan biri burada denizin yükselmesiyle birlikte mahalle içine kadar gelen sulardı. Son yapılan rehabilitasyon projesiyle bunun sona erdiğini düşünüyoruz. En son yağışlar sonrasında deniz yükselmesi olmasına rağmen sıkıntı yaşamadık. Projenin su baskınına engel olduğu sabitlenmiş oldu” ifadelerini kullandı.

FARK HİSSEDİLDİ

Rehabilitasyon çalışmasının bölgeye nefes aldırdığını aktaran mahalle sakini Zeki Sungur ise, “16 senedir burada oturuyorum. Denizin taşması burada daha önce bazı problemler yarattı. Bugün çalışma yapılan bölgeyi dolaştım. Son yağışların şu anda bizim mahalleye etkisi olmadı. Çalışmanın faydası oldu, olacağına da inanıyorum. Kendim gittim, dolaştım, gördüm. Herhangi bir zorlukla karşılaşmadık. Denizin taşıp bu tarafa geçtiğini görmedim. Fark hissedildi. Suyun gümbür gümbür bu taraflara geçtiğini geçmişte görmüştüm” dedi.

ÇALIŞMA KAPSAMINDA NELER YAPILDI?

Peynircioğlu Deresi yakınındaki Deniz Kent Restoran önünden başlayıp kuzeye doğru Mavi Ada bölgesini de içine alan 2.2 kilometrelik sahil hattında Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar ekim ayında tamamlandı. Çalışmalar kapsamında sahil bölgesinde hem deniz suyu kabarmasıyla meydana gelebilecek taşkını hem de zemin altından deniz suyu geçişini engellemek için yerin 4 metre altında yapılan 2,2 kilometrelik su içi betonu imalatı yapılmış; ön kısımda kaya tahkimatı da yeniden imal edilmişti. Ön kısımda deniz seviyesinden 160 santimetre yüksekte yapılan kaya tahkimatının alanı dalga etkisinden koruması hedeflendi. Ayrıca yerleşim bölgelerindeki yağmur suyunu toplamak üzere bin 707 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşendi

ARALIK AYI ORTALAMASININ ÜZERİNDE YAĞIŞLAR

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Karşıyaka bölgesinde (2014-2021) aralık ayı uzun yıllar ortalaması 75.4 kilogram iken, 1-13 Aralık 2021 tarihleri arasında metrekareye 131.5 kilogram yağış düştü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun