İzmir’de Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB ve İzmir Barosu ortak açıklama yaparak Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlamasına çağrıda bulundu.

İzmir’de 1 Mayıs’a ortak çağrı

Gonca YILDIZ

İzmir’de Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB ve İzmir Barosu, ortak basın açıklaması yaparak tüm toplumu 1 Mayıs kutlamalarına çağırdı.

İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşen açıklamada konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Baskı, sömürü, adaletsizlik. Bu böyle gitmez. Geçinmek istiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Biz birleşirsek dayanışmayı büyütürsek emeğimizin hakkını alırız. Bizim mücadelemiz bu düzeni değiştirecek. Emeğin Türkiyesi ve dünyasını kurmak için birlikte değiştiriyoruz. Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği demek için saat 13.00’te meydandayız. Tüm İzmir halkını, işsizleri, emeklileri, çalışanları haklı taleplerini haykırmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak da, “Umut, barış, sevgi, kardeşlik duygusuyla meydanda, alanda yer alacağız. 1 Mayıs’ta; KOD-29 performans değerlendirmesine, grev haklarımızın gasp edilmesine, kadın cinayetlerine, taşeronlaştırmaya, özelleştirmeye hayır diyoruz. Bayramımız şimdiden kutlu olsun” dedi.

‘SINIF DAYANIŞMASI İÇİN’

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sözcüsü Aykut Akdemir ise şunları dile getirdi: “Sınıf dayanışması için, yaşasın sınıf dayanışması ve örgütlü güç dediğimiz için 1 Mayıs’ta alanda olacağız. Tüm mesleki haklarımız ve geçinemeyen tüm halkımız için ‘Geçinemiyoruz’ pankartının altında durup, bunun nedeninin siyasi iktidar olduğunu ifade edeceğiz.”

‘LAİKLİĞİN HÂKİM OLDUĞU BİR ÜLKE VE DÜNYA İSTİYORUZ’

KESK Dönem Sözcüsü Necip Vardal da, tüm emekçiler olarak 1 Mayıs’a hazır olduklarını söyledi. Vardal, “Adaletin, demokrasinin, barışın, sendikal hakların yok sayıldığı, hak aramanın yasaklandığı bir ülkenin emekçileriyiz. Alın terimizle, emeğimizle insanca yaşama mücadelesi veriyoruz. Üst üste gelen zamlar, diğer taraftan ekmek su kadar ihtiyacımız olan demokrasi ve adaletin gasp edildiği sistem üzerimize karabasan gibi çöküyor. Yoksulluğa, işsizliğe, sömürüye, güvencesizliğe karşı mücadeleyi büyütmek için alanlarda olacağız. Umudu büyütmek için, halktan emekten yana bir başlangıç için, insan, emek, doğa düşmanı bu düzene artık yeter diyeceğiz. Biz kamu emekçileri, emeğin sömürülmediği, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir ülke ve dünya istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran Selanik de şunları söyledi: “Sömürü düzeni yargıya da taşındı. Yargının içinde bulunduğu durum emeğin de içinde bulunduğu duruma sebebiyet veriyor. Bunun en büyük nedeni de yargıyı araç olarak kullanan siyasi iktidardır. Düzenin değişmesi için yargının da değişmesi gerekiyor. Bir hukuk devletinin yeniden inşası önemli. 1 Mayıs bizim için ‘Birlikte değiştireceğiz’ sloganı olacak. Birlik olmadan değiştirmemiz mümkün değil. Hukuk devleti, insan haklarının daha da ileriye taşınması için tüm halkımızı ve meslektaşlarımızı 1 Mayıs’a davet ediyoruz.”