birgün

29° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 23.06.2020 15:16

İzmir’de 14 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması için ÇED süreci başladı

Çevre Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçelerinde 3220 hektarlık alanda 14 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması için ÇED sürecinin başladığını duyurdu

İzmir’de 14 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması için ÇED süreci başladı

AYCAN KARADAĞ

Çevre Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçelerinde Orhanlı ve Yeniköy Mahalleleri mevkide, Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş. tarafından 3220 hektarlık alanda 14 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması için ÇED sürecinin başladığını duyurdu. Şirket, İzmir Valiliğine başvurarak ÇED Gerekli Değildir kararı almak üzere proje tanıtım dosyayı hazırladı.

Dosyada, jeotermal kuyularının açılacağı bölgenin bir kısmı tarım, bir kısmı orman bir kısmı da günübirlik turizm alanında yer alıyor. Hazırlanan ÇED dosyasında, “İlk aşamada gidilecek yöntem olan hak sahipleri ile anlaşma sağlanamaması durumunda 5686 sayılı ‘Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’nun 12. Maddesi doğrultusunda süreç yönetimi sağlanacaktır. Bu prensip çerçevesinde henüz arazi mülkiyeti alınmamış olan kuyu lokasyonları için alternatif alan olarak komşu parsellerin kullanımı söz konusu olabilecektir. Ayrıca bir noktada yapılacak jeotermal sondaj verileri bölgenin jeotermal kaynak açısından zengin rezervuara sahip alanları hakkında bilgi vermesi nedeniyle yine kuyu lokasyonlarında farklılık olabilecektir. Bu tür durumların yaşanması durumunda İzmir Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bilgi paylaşılarak yürürlükteki ÇED Yönetmeliği çerçevesinde gereklilikler yerine getirilecektir” denildi.

izmir-de-14-adet-jeotermal-sondaj-kuyusu-acilmasi-icin-ced-sureci-basladi-747810-1.

SONDAJ ÇALIŞMALARI YERLEŞİM YERLERİNE 50 METRE YAKINLIKTA

Proje dosyasında bazı sondaj losyonlarına 50 metreye yakın mesafede haneler bulunması dikkat çekti. Dosyada ayrıca “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu” hükümleri gereğince İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin de alınacağı bilgisi verildi.

Avukat Şehrazat Mercan, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Kadim zeytinliklerin olduğu yer. Yeni dikilmiş yerler değil. 3573 Sayılı Kanun zeytinlik alanlara 3 km mesafede, toz-duman çıkartan tesislerin yapılması yasaklar. Bu sebeple bile sondaj kuyuların burada açılmaması ve herhangi bir ÇED kararı verilmemesi gerekir. ÇED sürecinin de hemen sonlandırılması gerekir. Buraları bu çalışma altüst eder. Bir yandan tarımı geliştireceğim diyorsun bir yandan zeytinlik alanlarda böyle dosya hazırlatıyorsun. Bu olmaz. Bu konu da mücadele edeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı geçtiğimiz aylarda İzmir’de Seferihisar’ında içinde olduğu 16 ilçe sınırları içinde yer alan 30 alanı jeotermal arama için ve 3 alanı ise jeotermal işletilmesi için ihaleye çıkarmıştı. Bu karar büyük tepkilere neden olurken, Seferihisar’da ihaleyi Küçük Menderes Enerji Petrol Jeotermal Maden Elektrik Üretim Mühendislik ve İnşaat A.Ş. almıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız