birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 17.09.2019 13:36

İzmir’de 8 Barış Akademisyeni beraat etti

KHK ile ihraç edilen Barış Akademisyenleri, Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra beraat etmeye devam ediyor. İzmir’de bugüne kadar 8 akademisyen beraat etti

İzmir’de 8 Barış Akademisyeni beraat etti

BERKAY SAĞOL

“Bu suça ortak olmayacağız” diyerek Barış Bildirisi’ne imza atan ve KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin duruşmaları sürüyor. Barış Akademisyenleri ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlaline hükmetmesinin ardından mahkemelerden beraat kararları gelmeye başladı.

8 AKADEMİSYEN BERAAT ETTİ

İzmir’de ihraç edilen akademisyenlerin bir kısmının yargılanması ise İstanbul’da sürüyor. İzmir’deki üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerden bugüne kadar 8 kişi beraat etti. Haklarında beraat kararı çıkan akademisyenler ise şu şekilde:

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Terzi, Yaşar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Özdemir, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Emel Yuvayapan, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden Dr. Fatma Işık Gürleyen, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Güldem Özatağan, İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Mehmet Penbecioğlu, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Melek Göregenli ve Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu Şahin.

YETKİSİZLİK KARARI

Akademisyenler hakkında beraat kararları verilirken, geçtiğimiz hafta İzmir 14’üncü Ağır Ceza mahkemesinde KHK ile Ege Üniversitesi’nden ihraç edilen Dr. Lülüfer Körükmez hakkında AYM kararına uymayarak mahkeme tarafından yetkisizlik kararı verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız