birgün

6° PARÇALI BULUTLU

İzmir'de belediye başkanlarından 'sürdürülebilirlik taahhüdü'

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen “İlçe Sürdürülebilirlik Ofisleri Çalıştayı” başladı. Çalıştayda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte ilçe belediye başkanları “Sürdürülebilirlik Taahhüdüne” imza attı. Soyer, “Refahın herkes için adil bir şekilde büyüdüğü geleceğin şehirlerini yaratmak için çalışıyoruz” dedi.

BİRGÜN EGE 29.11.2022 14:34
İzmir'de belediye başkanlarından 'sürdürülebilirlik taahhüdü'
Abone Ol google-news

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2019’da kurulan İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın (SKGA) organize ettiği “İlçe Sürdürülebilirlik Ofisleri Çalıştayı” başladı.

Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde iki gün sürecek çalıştayın açılışını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı.

Çalıştayda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, İzmir SGKA Genel Koordinatörü ve Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz ve ilçe belediye başkanları, sürdürülebilirlik ofisi temsilcilerinin yanı sıra akademisyenler, UNDP, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ağı (UCLG-MEWA), İZKA gibi sürdürülebilir kalkınma odaklı çalışan kurumlar ile Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD), Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) gibi kuruluşların temsilcileri yer aldı.

Programda ayrıca “Sürdürülebilirlik Taahhüdü” imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başta olmak üzere ilçe belediye başkanları da kent yönetimlerinde sürdürülebilirlik kriterlerine uyacaklarını taahhüt etti.

"DOĞAYLA UYUMLU BİR ŞEHİR İNŞA ETMEYE KARARLIYIZ"

Çalıştayın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, doğayla uyumlu bir şehir inşa etmeye kararlı olduklarını söydi.

Soyer, şunları söyledi: “Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin yanında, İzmir’in mevcut durumu ve koşullarına uygun 10 hedefe daha stratejimizde yer vererek kısa vadeli çözümlerle birlikte yapısal değişimleri de odağımıza aldık. Amacımız, İzmir’i gezegenimizdeki yaşam ağının ayrılmaz bir parçası olarak hareket eden bir şehir haline getirmek. Kır ve kent alanları arasında güçlü mekansal, toplumsal ve ekonomik ilişkiler kurmak. Böylelikle geçmişimiz ve geleceğimiz arasındaki adaleti güvence altına almak.”

"İZMİR DEKLARASYONU İLHAM VERDİ"

"İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihi mirası, kadim kırsal kültürü ve Akdeniz şehirlerinin binlerce yıllık etkileşiminin yaşanan bu krizlerin çözümünde anahtar bir kelime olan uyumu ortaya çıkardığını" ifade eden Soyer, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıl İzmir’de ev sahipliği yaptığımız Dünya Belediyeler Birliği’nin Kültür Zirvesi’nde işte bu anahtar kelimeyi temel alan bir sonuç bildirgesi yayımlandı. İzmir Deklarasyonu, İzmir’den dünyaya ilham olacak yeni bir kavram ortaya koydu: Döngüsel kültür. Doğayla, birbirimizle, geçmişimizle ve gelecekle uyumu temel alan döngüsel kültür kavramı gün geçtikçe daha çok taşları yerlerine oturtuyor. Dünyada ilk defa İzmir’de uyguladığımız Cittaslow Metropol kavramı özünü döngüsel kültürden alıyor ve şehirlerimizi yeniden içinde dinlenebileceğimiz bir yuvaya dönüştürmeyi hedefliyor. Bu yepyeni yaklaşımla refahın herkes için adil bir şekilde büyüdüğü geleceğin şehirlerini yaratmak için çalışıyoruz.”

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK TAAHHÜDÜ

Öte yandan taahhütte şu ifadeler yer aldı:

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak;

Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından 2030 sonuna kadar ulaşılmak istenen küresel amaçlar; ekosistemi-gezegeni, ekonomiyi ve toplumu gözetmektedir. 17 küresel Sürdürülebilir Kalkınma Amacı çerçevesinde hareket etmek, yaptığımız ve yapmayı planladığımız projeler, iş ve eylemlerde bu amaçlarla uyumu gözetmek, hem yerel yöneticisi olduğum kente ve topluma, hem de gezegene karşı sorumluluğumdur.
Bu sorumluluk bilinciyle;

Belediyemizin çalışmalarını, plan ve projelerini Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlaştırarak yürütmek için;

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının kendi ilçemde farkındalığının artırılması ve yaygınlaştırılması için;

Çevresel, ekonomik ve toplumsal hedefleri içeren 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacının yerelleştirilmesi yönünde ilçemde diğer sivil toplum kuruluşları ve kurumlarla paydaşlık ilişkisi kurarak birlikte hareket etmek için;

Küresel amaçlara uyum ve kriterlerin takibi ve izlemesinin yapılması amacıyla Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı ile birlikte oluşturulan İlçe Sürdürülebilirlik Ofisimizin insan kaynağını ve çalışma kapasitesini geliştirerek, doğrudan başkanlığa bağlı çalışmasını ve düzenli sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanmasını sağlamak için;
Yukarıda detaylarıyla tarif edilmiş olan Küresel Amaçların yerelleştirilmesi için çalışacağımı taahhüt ediyorum.”

KİMLER İMZA ATTI?

Protokole Tunç Soyer Soyer ile Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Menderes Belediye Başkanı Erkan Özkan, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu adına Belediye Başkan Yardımcısı Aykut Kolatar, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç imza attı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol