Son dönemde sayıları giderek artan elektrikli scooterın güvenli bir şekilde kullanımı ve ulaşıma entegrasyonu için kentin altyapısını güçlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yönetmelikte hız düzenlemesi yaptı. UKOME’nin oy birliğiyle aldığı kararla elektrikli scooterların azami hızı, saatte 20 kilometreye düşürüldü.

İzmir'de e-scooter için hız düzenlemesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi elektrikli scooter için hız düzenlemesi yaptı. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında oy birliğiyle alınan karar doğrultusunda, e-scooterların saatte 25 kilometre olan azami hızı, oy birliğiyle saatte 20 kilometre hıza indirildi.

Kararın alınmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, kent genelinde hizmet veren 9 kuruma gönderdiği yazıyla e-scooterların hızlarının merkezi sistemle düşürülmesini sağladı.

DOĞRU VE GÜVENLİ KULLANIM ÖNEMLİ

Süreçle ilgili bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Sibel Özgür şunları aktardı:

"İzmir genelinde azami işletilecek e-scooter sayısı 15 bin 929. Şu an yaklaşık 12 bin adet e-scooter kentimizde faal olarak dolaşıyor. Yönetmelik esaslarıyla e-scooterların doğru ve güvenli kullanımı için kriterleri belirliyoruz. Yaptığımız teknik değerlendirmeler sonucunda, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için e-scooterların hızlarının düşürülmesiyle ilgili bir karar aldık. Bu kararın uygulanması için firmaları bilgilendirdik. Ayrıca belediyemizin, trafik zabıtasının ve e-scooter işletmecilerinin içinde bulunduğu bir iletişim grubumuz var. Özellikle hatalı parklanma gibi konularda da çok aktif bir şekilde sistemi işletiyoruz."

2 BİN 500 SCOOTER PARK ALANI OLUŞTURULDU

E-scooterların kent ulaşımına doğru ve güvenli bir şekilde adapte edilmesi için altyapı çalışmalarının artırıldığını ifade eden Sibel Özgür şöyle devam etti:

"E-scooterlar, doğru ve bilinçli bir şekilde kullanıldığında, çevreci bir kent ulaşımı için çok önemli bir yere sahip. Başkanımız Tunç Soyer’in vizyonu doğrultusunda biz de hem güvenliği sağlayabilmek hem de ulaşıma entegrasyonu sağlayabilmek için altyapımızı güçlendirdik. Şu an Üçkuyular’dan Mavişehir’e uzanan 20 kilometrelik sahil şeridimizde ve kentimizin iç kesimlerinde toplam 63 noktada 2 bin 500 kapasiteli scooter park alanları oluşturduk. 2023 yılında park alanlarımızı kentimizin iç noktalarında artırmaya devam edeceğiz."

(ANKA)