birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 13.09.2021 15:18

İzmir’de haftalık vaka sayısı gerçek değil

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan haftalık vaka sayısı tablosunda İzmir’de vaka sayısı, yüz binde 45.58 olarak açıklandı. Bu rakama göre İzmir’de günde 300 vaka olması gerekirken, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise günde 1200 ile 1500 pozitif vaka olduğunu söyledi. İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, “Biz rakamların bu derece yüksek olduğunu defalarca söyledik ve haklı çıktık. Süreç şeffaf değil” dedi.

İzmir’de haftalık vaka sayısı gerçek değil

BERKAY SAĞOL

İzmir’de 1 Temmuz’da yüz binde 65.88 olan pozitif vaka oranı, geçen hafta yüz binde 43.30’a gerilemişti. Son haritada ise İzmir’de pozitif vaka oranı, yüz binde 45.58 olarak açıklandı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Kısıtlamalar kalktıktan, yani hayat normalleşmeye başladıktan sonra, ülke genelinde gözle görülür bir vaka artışı oldu. O artışa paralel olarak İzmir’de vakalar arttı. İzmir’de günlük pozitif vakasının 1200 ile 1500 arasında, günlük vefat sayısının da 15 ile 20 arasında değişiyor” dedi.

İzmir Tabip Odası, geçen haftalarda yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık yüz binde vaka sayısının İzmir için gerçekçi olmadığını belirtmişti. İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Sonuçta odanın yani bilim insanlarının söylediği doğru çıktı. Resmi rakamlara göre haftalık vaka sayısı yüz binde 46 yani günlük yaklaşık 300 vaka açıklamasının saha gerçekleriyle örtüşmediğini defalarca söyledik. Sahadan aldığımız verilere göre günlük vaka sayısının açıklananın en az 4 veya 5 katı olduğu belirttik. Şimdi bizim açıklamalarımız doğru çıktı” dedi.

‘SAYI GİZLENMEYE DEVAM EDİLİYOR’

Op. Dr. Çamlı, şunları söyledi:

“2 gün önce Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tablodaki rakam, İzmir’de günlük 300 vaka var anlamına geliyor. Ancak İzmir Valisi günlük vaka sayısının 1200 ile 1500 arasında olduğunu söyledi. Zaten yoğun bakımlar dolu, servisler dolu, aile hekimlerinin takip ettiği hasta sayısı artmış durumda. Pandemi başladığından beri şeffaf yönetilmiyor. Günlük pozitif vaka sayısı gizlenmeye devam ediyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol