birgün

25° AÇIK

İzmir'de IŞİD ve selefi dernekler operasyonu: 11 şüpheli gözaltına alındı

İzmir'de IŞİD ve "selefi/tekfirci" grupların kentteki faaliyetlerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 11 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonun, kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, "bazı selefi derneklerin silahlandığı" iddiaları sonrası yürütülen soruşturma kapsamında İzmir ayağına yönelik olduğu bildirildi.

GÜNCEL 03.12.2020 11:49
İzmir'de IŞİD ve selefi dernekler operasyonu: 11 şüpheli gözaltına alındı
Abone Ol google-news

İzmir'de gerçekleştirilen IŞİD operasyonunda örgütsel faaliyetlerde bulunan şüpheli ve onunla bağlantılı olduğu belirlenen 10 şüpheli gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca IŞİD ve "selefi/tekfirci" grupların kentteki faaliyetlerinin deşifresine yönelik yürütülen çalışmalarda, daha önce hakkında dava açılan ve yargılanmasına İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilen "Ebu Haris" kod adlı Ramazan O.'nun bir kitabevi ve çevresinde örgütsel faaliyetlerine devam ettiği belirlendi.

Zanlının IŞİD'e eleman kazandırma amacıyla gençleri etkilemek için kitabevinde sohbetler düzenlediği, sosyal medya hesabından yayınlar yaptığı, yardım topladığı ve Avusturya'da gerçekleştirilen saldırıyla ilgili gözaltına alınan bir kişi ile de irtibatlı olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine 14 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda Ramazan O. ve onunla bağlantısı tespit edilen 10 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda 1 av tüfeği ve çok sayıda yasaklanmış yayın ele geçirildi.
Firari 1 şüpheliyi yakalama çalışmaları sürüyor.

AA'nın aktardığına göre operasyonun, kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, "bazı selefi derneklerin silahlandığı" iddiaları sonrası yürütülen soruşturma kapsamında İzmir ayağına yönelik olduğu da belirtildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol