birgün

12° PARÇALI BULUTLU

İzmir'de kadın avukatlara tehdit mesajları: Baro harekete geçti

İzmir'de 2 kadın avukata aynı numaradan ölüm tehdidi içeren mesajlar gelince İzmir Barosu, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Baro, tehdit mesajı alan başka avukatlar olması durumunda kendilerine bilgi verilmesini istedi. Ölüm tehditleri alan avukatlardan Bahar Dural, "İşin içine ailem de karıştırıldı. Bu işin takipçisi olacağım, peşini bırakmayacağım" dedi.

GÜNCEL 05.10.2022 19:43
İzmir'de kadın avukatlara tehdit mesajları: Baro harekete geçti
Abone Ol google-news

İzmir Barosu'na kayıtlı 2 kadın avukata aynı telefon numarası tarafından içerisinde tıbbi terimlerin de yer aldığı ölüm tehdidi içeren mesajlar gönderildi. Avukatlar, durumu İzmir Barosu'na bildirdi. Baro, konuyla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

DHA'nın haberine göre daha fazla mağdurun olabileceği ihtimaliyle, Baro tarafından diğer avukatlara da SMS gönderilip tehdit içerikli mesajlar alan başka avukatlar varsa durumu bildirmeleri istendi. Ölüm tehdidi alan avukatlardan Bahar Dural, tehdidin bir mesajlaşma uygulaması üzerinden geldiğini belirterek, "Numarayı daha önce hiç bilmiyordum. Öncelikle çok ılımlı bir şekilde, 'Merhabalar Bahar Hanım, bir şey danışabilir miyim?' yazdı. Ben de Avukat olduğum için bu kişinin bir müvekkil adayı olabileceğini düşünüp, 'Buyrun' diye cevap verdim. Daha sonra ölüm tehdidi ve hakaret içerikli mesajlar atmaya başladı" ifadelerini kullandı.

'AİLE ÜYELERİMİN İSMİNİ VE OFİSİMİN ADRESİNİ SÖYLEYEREK TEHDİT ETTİ'

Mesajla tehditlerini sürdüren kişiye ait numarayı engellediğini dile getiren Dural, "Israrla kim olduğunu sormama rağmen, tehdit ve hakaretlere devam edip, aile üyelerimin ismini ve bulunduğum ofisin adresini söyleyerek, beni öldüreceğine dair mesajlar attı. Sonrasında numarayı engellemek durumunda kaldım. Ertesi gün İzmir Barosu'ndan mesaj geldi ve benim gibi başka kadın meslektaşıma da bu tarzda mesajlar geldiğini ve konu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını öğrendim" dedi.

Aynı durumu yaşayan başka meslektaşlarının olduğunu da öğrenen Dural, "Baro'dan mesaj gelince anladım ki bu mesaj sadece bana değil, birçok kadın meslektaşıma gitmiş. Diğer meslektaşlarımla da görüşme şansım oldu. Aynı tarzda, tıbbi terimler de içeren, kopyalanıp herkese aynı şekilde gönderilmiş bir mesaj. Başsavcılık ile İzmir Barosu konuyla alakalı olarak bir görüşme sağlamış. Avukatlık mesleğini icra ettiğim için bana husumet besleyen birileri olabileceğini düşündüm ve tedirgin oldum. İşin içine ailem de karıştırıldı. Bu işin takipçisi olacağım, peşini bırakmayacağım" diye konuştu.

Kadın avukatlara gönderilen mesajda 'Kimsiniz?' sorusuna 'Seni parçalara ayıracak kişiyim' cevabı verildiği, 'Kanının tadına bakacağım' gibi ifadelerin yer aldığı görüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol