birgün

4° KAPALI

İzmir'de kadınlar bir araya geldi: Eşitlik, özgürlük ve laiklik için ayaktayız

İzmir'de kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde bir araya geldi. Yapılan açıklamada, "Yoksulluğu en çok kadınlar yaşıyor, yoksulluk arttıkça evde ve işte şiddet derinleşiyor. Krizin tüm yükü üzerimize boca ediliyor. Haklarımıza yönelik gerici saldırılar bitmek bilmiyor” denildi.

KADIN 25.11.2022 20:44
İzmir'de kadınlar bir araya geldi: Eşitlik, özgürlük ve laiklik için ayaktayız
Abone Ol google-news

BirGün EGE

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlar birçok ilde olduğu gibi İzmir'de de bir araya gelerek sokağa çıktı.

"Eşitlik, özgürlük ve laiklik için ayaktayız" diyen kadınlar Alsancak'ta bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin girişinde buluştu. Kadınlar buradan ÖSYM binası önüne yürüyüş gerçekleştirerek açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Kadın cinayetlerinin her geçen gün artığı, kadınların hayatta kalmak ve en temel haklar için mücadele vermek zorunda kaldığı Türkiye’de ekonomik krizin, yoksulluğun kadınlar üzerinde bir şiddet aracına dönmesi bu yıl 25 Kasım’ı daha da anlamlı hale getirdi. Yoksulluğu en çok kadınlar yaşıyor, yoksulluk arttıkça evde ve işte şiddet derinleşiyor. Krizin tüm yükü üzerimize boca ediliyor. Haklarımıza yönelik gerici saldırılar bitmek bilmiyor” denildi.

Dünyanın her yerinde kadınların hakları ve hayatları için mücadele ettiği vurgulanan açıklamada, “Şiddeti yeniden ve yeniden üreten sermaye iktidarının kadın düşmanı politikalarına karşı eşitlik ve özgürlük, şiddetsiz, sömürüsüz bir yaşam için bulunduğumuz her yerde mücadele ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

izmir-de-kadinlar-bir-araya-geldi-esitlik-ozgurluk-ve-laiklik-icin-ayaktayiz-1092490-1.

izmir-de-kadinlar-bir-araya-geldi-esitlik-ozgurluk-ve-laiklik-icin-ayaktayiz-1092491-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol