birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 10.03.2019 16:41

İzmir’de kadınlar haykırdı: Vardık, varız, var olacağız!

İzmir Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yürüyüş ve miting düzenledi. İzmir’deki kadın örgütlenmelerini bir araya getiren İzmir Kadın Platformu’na mensup kadınlar, bugün öğle saatlerinde önce Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar. Buradan birinci kordonu takip ederek Alsancak Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kadın burada da miting düzenlediler. HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ İzmir Kadın Platformu tarafından yapılan […]

İzmir’de kadınlar haykırdı: Vardık, varız, var olacağız!

İzmir Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yürüyüş ve miting düzenledi.

İzmir’deki kadın örgütlenmelerini bir araya getiren İzmir Kadın Platformu’na mensup kadınlar, bugün öğle saatlerinde önce Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar. Buradan birinci kordonu takip ederek Alsancak Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kadın burada da miting düzenlediler.

HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

İzmir Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada, kadınların, “Krize, şiddete, savaşa karşı; eşit özgür bir yaşam için” geldikleri ifade edilerek şu görüşlere yer verildi:

“8 Mart 1857’de ABD’de uzun çalışma saatlerine, ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı 40 bin tekstil işçisi kadın greve çıktı. Greve çıkan kadınlar polisin saldırısına uğrayarak fabrika binasına hapsedildiler. Sermayenin eli kanlı işbirlikçileri tarafından çıkarıldığı yangında 129 kadın işçi yanarak can verdi. 1910 yılında toplanan Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda Clara Zetkin’in önerisi üzerine 8 Mart’ın her yıl Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edildi. O günden bugüne her 8 Mart’ta taleplerimizle, mücadelemizle ve tüm renklerimizle meydanlardayız.

Biz kadınlar, bugün bütün yaşam alanlarımızı işgal eden erkek egemen, kadın düşmanı tek adam rejimini en fazla tehdit edenler olarak görülüyor, her gün yaşamlarımıza ve haklarımıza yönelik saldırılarıyla karşı karşıya kalıyoruz.

İçerisinden geçtiğimiz bugünlerde AKP/ Erdoğan iktidarının yarattığı Ekonomik Krizin faturası yine en çok  biz kadınlara kesilmeye çalışılıyor. Ev içi emeğimize, hasta, yaşlı, çocuk bakımı ekleniyor. İş yerlerinde ya ilk işten çıkarılanlar oluyoruz, ya da ucuz iş gücü olarak sömürülenler. Krizin faturasını biz kadınlara ödetmeye çalışanlara, emeğimize ve haklarımıza saldıranlara karşı bugün bir aradayız!

KRİZİ YARATAN FATURAYI ÖDESİN

Mücadelemizi sadece yeni haklar elde etmek için değil, kazanılmış haklarımızı korunmak için de veriyoruz. Sendika haklarını talep eden, eşit işe eşit ücret talebiyle  direnişlerini kazanımla sonuçlandıran  Flormar işçisi kadınlara, toprağına, suyuna, doğasına sahip çıkan, köy meydanını  jeotermal yapmak isteyenlere dar eden Kızılcaköylüsü kadınlara, “HES yapma boşuna yıkacağız başına” diyen Salihlili kadınlara, 696 sayılı KHK ile taşerondan sözde kadroya geçişleri sırasında “güvenlik soruşturması” gerekçesi işlerinde olan 11 ay rektörlük önünde direnen ege üniversitesi işcisi kadınlara, hapishanelerde bedenlerini adalet için açlığa yatıran ve bugün yanımızda olamayan tüm tutuklu kızkardeşlerimize İzmir’den selam gönderiyoruz.

KADINLAR YÜRÜYOR, MÜCADELE BÜYÜYOR

Ülkemizin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler erk olana eşitlikçi politikalar üretmeyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı, kadına karşı şiddeti önleyici tedbirler almayı zorunlu tutuyor. Ancak 17 yıllık AKP iktidarı, biz kadınların uzun yıllar boyunca verdiğimiz mücadelelerle kazandığımız haklarımız, çıkarılan kadın düşmanı yasalarla gasp ediliyor. Çalışma hayatını düzenleyen torba yasalar içinde kadın örgütlerinin itirazları yok sayılarak düşük ücretli, esnek, yarı zamanlı ve güvencesiz çalışma koşulları kural haline getirilmek isteniyor. Özel istihdam büroları ile önü açılan kiralık işçilik, kadınlar kısmi veya süreli güvencesiz ve geçici işlere mahkûm ediyor. Bu yasalarla kadınlara annelik, eşlik ve görünmez emek olan ev işçiliği rolleri biçiliyor.

Kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddet, taciz, tecavüzü  önleyici yasalar beklerken;  geçtiğimiz yıl tecavüzü aklayan, çocuk istismarının önünü açan  tecavüze af yasası niteliğinde bir tasarıyla karşı karşıya kaldık. Biz kadınların ve toplumun duyarlı tüm kesimlerinin tepki ve direnişi sonunda yasa geri çekildi.  Kadınların mücadelesi sonucunda rafa kaldırılan bu yasa tasarısı yerel seçimler öncesi seçim vaadi olarak sunulmaya çalışıyor. Bununla da kalmayan iktidar çocukların erken yaşta evlendirilmesinin yasal kılıfı olarak müftülere nikah kıyma yetkisini tüm itirazlarımıza rağmen yasallaştırdı.

Kadın cinayetlerine, tacize tecavüze karşı, çocukların yetişkin erkeklerle evlendirilmesine mecliste alkış tutanlara karşı, bir aradayız, ses çıkarmaya devam edeceğiz!

YASALARINIZ BATSIN ÇOCUKLAR YAŞASIN!

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini her fırsatta “Kadın, erkek eşitliğine inanmıyorum” diyerek dile getiren Tayyip Erdoğan, çocuk bakımının toplumsallaşmasına yönelik kreş hakkı talebimizi “kreş eken huzur evi biçer” söylemiyle yok saymış, kadınları ev içine hapseden çocuk, hasta ve yaşlı bakımı gibi işleri sırtımıza yükleyen düzenlemelere imza atmıştır.

“Yoksulluk nafakası” na ilişkin gerçeklikten uzak, yalan- yanlış söylemleriyle saldırılarına ise devam etmektedir.  Erkeklere “nafaka mağduriyeti” yaratılarak buradan açılacak bir yolla, kazanılmış haklarımızı tek tek geri almaya, gasp etmeye çalışmalarına asla izin vermeyeceğiz. Nafakayı yeniden tartışalım dediklerinde, biliyoruz ki sözlerinin ardındaki asıl gerçek niyet şudur: Kadın şiddet görse bile boşanamayacak, bin bir güçlükle boşansa da bu sefer nafaka alamayacak.

Ancak bizi nafaka almaya mecbur bırakan bu düzen değişmeden haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz!

NAFAKA HAKKIMIZ GASP EDİLEMEZ!

AKP iktidarı döneminde kadınlara, çocuklara, LGBTİ+ bireylerine yönelik şiddet ve saldırı her geçen gün artmaya devam ediyor. Her gün yeni bir intihar süsü verilmiş kadın cinayetleri haberleriyle uyanıyoruz. Katledilen kadınlar medya ve siyasiler aracılığıyla suçlanırken,  erkek yargı eliyle kadın katilleri haksız tahrik, iyi hal indirimlerinden yararlanarak cezasız bırakılıyor. Şule Çet, Helin Plandöken, trans Hande gibi erkek şiddeti ile katledilen, katilleri aklanmaya çalışılan tüm kız kardeşlerimizin hesabını hep birlikte soracağız.

KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

OHAL koşullarında KHK’lar ile birçok bilim kadını, kamu emekçisi kadın hukuk dışı yöntemlerle işlerinden uzaklaştırıldı. Yine taşerona kadro uygulamasıyla çok sayıda işçi kadın güvenlik soruşturmaları gerekçe gösterilerek işlerinden edildi. Birçok muhalif gazete, dergi kapatıldı, kadın gazeteciler tutuklandı. Demokrasinin gereği yapılan seçimlerle göreve gelmiş bir çok kadın belediye başkanları ve vekiller tutuklandı, seçilmiş belediyelere kayyum atanarak Kürt halkın iradesine el konuldu. Kayyum atanan belediyelerde kadınların kazanımlarına karşı saldırılar yaşandı ve şiddet gören kadınların sığındıkları kurumlar kapatıldı. Anayasal hakların askıya alındığı tecrite, yaşanan hukuksuz tutuklamalara karşı cezaevlerinde pek çok kadın  direnişin sesini yükseltti. Bulunduğu her alanda baskıya, şiddete, zulme karşı direnen kadınlara selam olsun.

OHAL’DE BU HALDE KADINLAR DİRENİŞTE!

Hükümetin barışı değil savaşı yeğlemesinin bir sonucu olarak milyonlarca Suriyeli ülkelerini terk ederek ülkemizde sağlıksız koşullarda kamplarda yaşamak zorunda bırakılmış, çok sayıda mülteci kadın insan ticaretinin acımasız çarklarına terk edildi. “Ulusal ve etnik sorunları çözeceğiz, barışı tesis edeceğiz “diyerek iktidara gelip, şiddet ve savaş politikası güden AKP iktidarı savaş harcamalarının bütün yükünü ise halka yükledi.  Hükümetin sermaye yanlısı ekonomi politikası sonucu yaşanan krizden canı yanan, pazar fiyatlarından şikayetçi olan halka cevap veren muktedir,  yapmış olduğu soğan ve mermi fiyatı kıyaslamasıyla krizin yükünü sırtımıza yıkacağını da savaş ve şiddetin halkı nasıl boğduğunu da açıkça itiraf etmek zorunda kalmıştır. 

SAVAŞA HAYIR, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!

Yaşanan ekonomik krizle birlikte birçok sektörde yarı yarıya daralma olmuş, birçok şirket konkordato ilan etmiş, binlerce şirket kapıya kilit vurmuştur. Her 8 Mart öncesi reklamlarla kadın istihdamını artırdıklarına ilişkin show yapan burjuvazi, kriz anında ilk kadınlardan vazgeçmiştir. Mevcut durumda kadın işsiz sayısı erkek işsiz sayısının 3 katı fazla iken krize karşı alınan önlemler sonucunda ise ilk işten çıkarılanlar güvencesiz, esnek ve düşük ücretli işlerde çalışan kadınlar olmuştur. Çalışan kadınlar işten atılırım korkusuyla mobbinge, şiddete, tacize karşı ses çıkaramaz hale gelmiştir.

Kadınlar için hiçbir somut anlamı olmayan göz boyamaktan ibaret söylemler seçim vaatleri olarak art arda sıralanmıştır. 31 ilde kadın nüfusunun erkek nüfusu geçtiği açıklanmasına rağmen soruyoruz eşit temsil neredeBazı siyasi partiler tüzüklerinde cinsiyet kotası bulunmasına rağmen söz konusu kadın olunca yaptıkları tüzük ihlallerini görmezden geliyorlar. Ne yazık ki yerel yönetim seçimlerinde çok az kadın aday gösterilmiştir. Ayrıca birçok adayın seçim konuşmalarında, “etek giymek, uyuyan güzel, bin kişi ister bir kişi alır, itaat et rahat et” gibi cinsiyetçi ve aşağılayan ifadelerine karşı da sözümüz olsun: cinsiyetçi erkek egemen aklınıza sessiz kalmayacağız.

Kapitalizme, cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye, faşizme, erkek egemenliğine ve kadın düşmanlığına karşı dayanışmayla güçlenecek, dünyayı değiştirmek için mücadelemize devam edeceğiz. İtaat etmeyeceğiz,  makbul kadınlar olmayacağız!

Hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz!

Eşit, özgür, bir yaşam için, krize, savaşa, şiddete karşı yan yana gelmeye, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Vardık, varız, var olacağız! “

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız