birgün

24° AÇIK

İzmir'de motokuryelerden akaryakıt zammı protestosu

İzmir'de motokuryeler, konvoy oluşturup korna çalarak akaryakıt zamlarını protesto etti, "Zamlara hayır" sloganı attı. Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Burhan Akgül, "Bu zamlar motokuryeler arasında işsizliği de artırdı" diye konuştu.

EKONOMİ 13.06.2022 15:33
İzmir'de motokuryelerden akaryakıt zammı protestosu Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

İzmir'de çalışan motokuryeler, akaryakıta yapılan zamları, bugün Karşıyaka sahil yolunda konvoy oluşturarak protesto etti. ''Zamlara hayır'' sloganı atarak dolaşan motokuryelere diğer araç sürücüleri de korna çalarak destek verdi.

Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Burhan Akgül, gelecek günlerde daha geniş kapsamlı bir eylem yapmayı planladıklarını söyledi.

İzmir'deki motokuryelerin yüzde 80'inin şahıs şirketi kurup kendi motosikletiyle çalıştığını belirten Akgül, şöyle konuştu:

"Firmalar kaza, ceza gibi birçok sorumluluğu üzerinden atmak için kendi motosikleti olanlarla çalışıyor. Dolayısıyla akaryakıt zammı direkt motokuryeyi etkiliyor. Şu an 180 liraya 7 litrelik küçük depo doluyor. Önceden 40-45 liraya doluyordu. Gün boyu bir depodan fazla kullanıyoruz. Firmalar da beş kişinin işini üç kişiye yüklüyor. Bu zamlar motokuryeler arasında işsizliği de artırdı."

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol