birgün

10° AÇIK

BİRGÜN EGE 06.05.2021 15:59

İzmir'de tarihi alan kiralığa çıkarıldı: "Yıllardır kaderine terk edilmiş"

İzmir’in Konak ilçesinde 5 yıldır korumasız kalan 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi, alanı restorasyon veya onarım karşılığında 35 yıllığına kiralama kararı aldı. Tarihi alana 14 milyon 966 bin 52 TL fiyat biçildi. CHP İzmir Milletvekilli Murat Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Kentin göbeğindeki bu tarihi alanın yıllardır kaderine terk edilmiş ve atıl bir şekilde bırakılmasının gerekçelerini nasıl açıklıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

İzmir'de tarihi alan kiralığa çıkarıldı: "Yıllardır kaderine terk edilmiş"

BİRGÜN EGE

İzmir’in Konak ilçesinde 5 yıldır korumasız kalan 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi, alanı restorasyon veya onarım karşılığında 35 yıllığına kiralama kararı aldı.

İzmir’in Konak ilçesindeki 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi için 2016 yılında yap-işlet-devret modeliyle çalışmalara başlanmış, iş makineleriyle yapılan kazı çalışmaları sırasında binanın zemininde tarihi kalıntılara rastlanılmış ve 3’üncü derece arkeolojik sit alanında kalan bölgede inşaat çalışmaları durdurulmuştu.

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonunda Roma dönemine ait liman, hamam yapısı olduğu düşünülen kalıntılar ortaya çıkarılmıştı. Bu bölgedeki tarihi kalıntıların tümünün ortaya çıkarılabilmesi için Müze Müdürlüğü’nün uygun göreceği teknik ve yöntemlerle sondaj çalışmalarına parsel bütününde devam edilmesi kararı alınmıştı.

Ancak ‘mutlak korunması gerekli alan’ olarak değerlendirilen tarihi alanda gerekli çalışmalar aradan geçen yıllara rağmen ilerleyemedi. Geçtiğimiz günlerde İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 5 yıldır korumasız kalan 3 bin 574 metrekarelik tarihi alanı restorasyon veya onarım karşılığında 35 yıllığına kiralama kararı aldı. Tarihi alana 14 milyon 966 bin 52 TL fiyat biçildi.

izmir-de-tarihi-alan-kiraliga-cikarildi-yillardir-kaderine-terk-edilmis-872931-1.

Konuyu birçok kez hem Meclis’in hem kamuoyunun gündemine getiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, bir kez daha Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sorular yöneltti. CHP'li Bakan, konuyla ilgili ekim ve şubat aylarında verdiği önergeleri hatırlattı, “Önergelerimin ve sorularımın yanıtsız bırakılmasının sebebi nedir?” diye sordu. CHP’li Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “İzmir Valiliği’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin hemen arka sokağında, İzmir limanı kıyısındaki tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın içinde, yani kentin göbeğindeki bu tarihi alanın yıllardır kaderine terk edilmiş ve atıl bir şekilde bırakılmasının gerekçelerini nasıl açıklıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

HİÇBİR ADIM ATILMAMIŞ

Tarihi alanda biriken suyun boşaltılmasıyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı uyarı ve önerilerine dikkat çeken CHP’li Bakan, “İZSU görev kapsamında olmamasına rağmen suyu boşaltabileceğini ancak bir çukur olduğu uyarısında bulunmuştu. Bu çukurun etrafından ise bir emniyet tedbirinin olmadığını belirtmişti. İZSU bir benzeri olan Basmane Çukuru’nda su boşaltımı için kazıklı sistem uygulandığını da yetkililere aktardı. Ancak suyun boşaltılması için herhangi bir adım atılmadı. Soruyoruz: Bu suyu boşaltma işleminin devam ettirilmemesinin ve bu tarihi alanın kaderine terk edilmesinin nedeni neydi? Yerel yönetimin öneri ve çabasına rağmen tarihi alandaki suyun boşaltılması için hiçbir adım atılmamış olmasını nasıl açıklıyorsunuz?” dedi.

İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün tarihi alanın restorasyon veya onarım karşılığında 35 yıllığına kiralama kararı almasının sebebinin ve gerekçesinin açıklanmasını isteyen CHP’li Bakan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Önergeleri görmezden gelip, soruları cevapsız bırakarak sorumluluktan kaçamazsınız. İzmir Valiliği’nin ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hemen arka sokağında, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın içinde yaklaşık 2 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bu alan için 5 yıldır kılınızı kıpırdatmadınız. Defalarca sorduk, söyledik en ufak bir adım atılmadı. Şimdi 35 yıllığına kiralama kararını alınıyor. Nasıl yorumlamalıyız bu kararı? Yıllardır çürümeye terk ettiğiniz tarihi alanı restorasyon veya onarım karşılığında 35 yıllığına kiralamamak istemenizin sebebini ve gerekçesini kamuoyuyla paylaşmanızı bekliyoruz. Ayrıca, ‘mutlak korunması gerekli alan’ olarak değerlendirilen bu alanın, çalışmalar tamamlandıktan sonra ne şekilde değerlendirilmesi planlanıyor? Doğru düzgün şeffaf bir açıklama bekliyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol