birgün

14° AÇIK

İzmir'de TMMOB'den Adalet Nöbeti açıklaması: Arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Gezi tutukluları için sürdürülen ‘Adalet Nöbeti’nin 250’nci gününde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Yargıtay’ın bu hukuksuz kararı bozacağını umuyor ve bekliyoruz! Arkadaşlarımızı özgür kalıncaya kadar yalnız bırakmayacağız, taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

GÜNCEL 31.12.2022 15:42
İzmir'de TMMOB'den Adalet Nöbeti açıklaması: Arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Gezi Direnişi'yle ilgili davada çıkan ceza kararını protesto etmek için başlatılan ‘Adalet Nöbeti’ eylemlerinin 250’nci gününde basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasını okuyan 45 ve 46’ncı dönem TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Akıncı Yüksel, “Gezi davası karar duruşması üzerinden 250 gün geçti. Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu üyesi Tayfun Kahraman, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımız 250 gün, Osman Kavala ise 1987 gündür cezaevinde. Ne yazık ki hukukun temel ilkeleri yok sayılarak verilen mahkûmiyet kararları 28 Aralık 2022 tarihinde İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı. TMMOB’ye bağlı odalar olarak hukuksuz bir şekilde verilen tutuklama kararlarına karşı 250 gündür ısrarla ADALET talep ediyoruz. Anayasa, kanun ve yönetmeliklerin meslek odalarına yüklediği sorumlulukları yerine getirerek Türkiye’nin en büyük kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nın yok edilmesine itiraz etmek suç olamaz. Çünkü aldığımız eğitim bize kamusal olanın üstünlüğünü ve korumayı öğretti” diye konuştu.

“NE YAPARLARSA YAPSINLAR GEZİ BU ÜLKENİN GELECEK GÜZEL GÜNLERİNİN TEMİNATI OLMAYA DEVAM EDECEK”

Yüksel, “TMMOB, ülke sorunlarını meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlardan bağımsız görmeyen bir anlayışla hareket etmektedir” dedi ve ekledi: “Mühendis, mimar ve şehir plancıları da bu anlayışla toplumun ortak değerlerinin yok edilmesine, başta kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, kültüre yönelik olmak üzere tüm gerici saldırılara karşı omuz omuza mücadele etmiştir. Gezi direnişi, ülkenin dört bir yanında destek bulmuş, Cumhuriyet tarihinin en önemli ve en özgün toplumsal karşı duruşu olarak tarihimizde yerini almıştır. AKP iktidarı toplumsal direnişimizi defalarca yargılamaya, karalamaya çalışmış, Gezi’yi düşmanlaştırmaya çalışmıştır. Ne yaparlarsa yapsınlar Gezi bu ülkenin gelecek güzel günlerinin teminatı olmaya devam edecektir. Bu nedenle Gezi davasında verilen kararların siyasi olduğu, hukuki olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Tutukluluğun 250. gününde bir kez daha sesleniyoruz; Yargıtay’ın bu hukuksuz kararı bozacağını umuyor ve bekliyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol