birgün

9° PARÇALI BULUTLU

İzmir'de veresiye defterleri kapatılıyor: 102 bakkalın 1 milyon 300 bin liralık borcu kapatıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in başlattığı kampanyayla, kentin yoksul kesimlerinin alışveriş yaptığı 102 bakkalın veresiye defterlerinde birikmiş 1 milyon 300 bin liralık alacak hayırseverlerin desteğiyle kapatıldı.

BİRGÜN EGE 13.05.2021 15:31
İzmir'de veresiye defterleri kapatılıyor: 102 bakkalın 1 milyon 300 bin liralık borcu kapatıldı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Pandemi sürecinin de etkisiyle ağırlaşan ekonomik şartlar nedeniyle alım gücü düşen yurttaşların mahalle bakkallarına olan borçları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çağrısı üzerine hayırseverler tarafından ödeniyor. İş insanları, ilk etapta İzmir'de 102 bakkalın yaklaşık 1 milyon 300 bin lirayı bulan borcunu kapattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de kendi bütçesinden bir bakkalın borcunu ödeyerek, iyilik hareketine destek verdi. Esnaflar, borçların kapatıldığını, dükkanlarının camlarına astıkları yazıyla duyurdu. Ramazan Bayramı'nda ödenen borçlar, yurttaşların nefes almasını sağladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Konak 1. Kadriye Mahallesi'nde bulunan bir bakkalın veresiye defterindeki 15 bin lira tutarındaki borç, adı açıklanmayan bir hayırsever tarafından ödendi. Esnaf Fehmi Aksarı, vatandaşların pandemiden dolayı biriken borçlarını kapatan hayırsevere teşekkür etti. Aksarı, “Hayat şartları zaten zor. İnsanlar aldıklarını ödeyemez duruma geldi. Biz elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık. Ancak insanlar özellikle son bir yıldır ödeme konusunda çok zorluk yaşıyorlardı. Şimdi borçlarının kapandığını duyan yurttaşlar, 'Allah razı olsun. Bu zor günümüzde bize yardımcı oldular' deyip teşekkür ettiler” dedi.

VERESİYE DEFTERLERİNDEKİ BORÇ SIFIRLANDI

Yine 1. Kadriye Mahallesi'nde bir bakkalın 5 bin 500 liralık borcu da başka bir hayırsever tarafından ödendi. Esnaf Abdulselam Alpağan, yaklaşık iki yıldır borcunu ödeyemeyen insanların bulunduğunu, o nedenle borçların kapatılmasının kendileri açısından da büyük avantaj yarattığını belirtti. Abdulselam Alpağan, şunları söyledi: “Belediye başkanımızdan Allah razı olsun. Onun çağrısıyla borçları kapattılar. Bu durum bizim için de vatandaş açısından da çok iyi oldu. Çünkü hepimiz mağdur olduk. Bir değil iki sevap kazandılar. Defterler kapanmasaydı tüm borçları cebimizden ödemek zorunda kalacaktık. Zaten bakkalı çeviremiyoruz. Süper marketlerle rekabet etmemiz mümkün değil. İş yok. Veresiye defterleri kabardı. Şimdi çok mutluyuz.”

İYİLİK HAREKETİNE BORÇLARI KAPATILAN ESNAFTAN DA DESTEK

Bayraklı Onur Mahallesi'nde de birçok bakkalın borcu, yine hayırsever iş insanları tarafından kapatıldı. Veresiye defterindeki borçları kapatılan market işletmecisi İnan Aydın, “Pandemiden dolayı insanlar hayli zor günler geçiriyor. Bu durum bize de yansıyor. Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in çağrısıyla bakkalımızın borcu kapandı” dedi. Müşteriler ödeme yapmakta zorlandığı için kendilerinin de ürün alamadığını anlatan İnan Aydın, “Mal alımında zorlanıyorduk. Raflarımız boş kalıyordu. Borçların kapatılması bizim için çok iyi oldu. Güzel bir yardım oldu. Borcunun kapatıldığını duyan müşterilerimiz çok şaşırdı ve mutlu oldu” diye konuştu. Aydın, başlatılan bu iyilik hareketine destek olmak için ücretsiz ekmek vermeye başladıklarını söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun