birgün

21° AZ BULUTLU

İzmir’de yenilikçi girişimler ödüllendirilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası bünyesinde sosyal girişimcilik ve gıda girişimciliğini kapsayan yeni bir program başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İhtiyaç Haritası ve Yeni Nesil Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi-İNOGAR’ın kurucu ortağı oyuncu Mert Fırat ve sosyal girişimci Itır Erhart ile birlikte kazanan girişimlerin ödüllendirileceği programı basına tanıttı.

BİRGÜN EGE 25.09.2020 16:39
İzmir’de yenilikçi girişimler ödüllendirilecek
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir’de girişimcilik ve inovasyon kapasitesini geliştirmek için Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in girişimiyle oluşturulan FikrimİZ, “Gıda Girişimciliği“ ve “Sosyal Girişimcilik” programlarıyla kentin girişimcilik ekosistemine katkı sunmaya hazırlanıyor.

Aralık ayında yapılacak iş planı yarışmaları ile sona erecek programda kazanan gıda girişimleri ve sosyal girişimler ödüllendirilecek. Gençlerin girişimcilik ruhunu besleyecek ve meslek edinmelerini sağlayacak programlar, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İhtiyaç Haritası ve Yeni Nesil Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (İNOGAR) Kurucu Ortağı oyuncu Mert Fırat ile sosyal girişimci-akademisyen Itır Erhart’ın katıldığı toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

İzmir’in çıtasını yükseltecek, yaratıcı gençlerinin önünü açacak bir yapıyı kurmanın heyecanını yaşadığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Başarılı insanlarla yol almak ilham verici. Bu yol arkadaşlığına teşekkür ediyorum. Bu yapı ve fikirler çok yeni aslında. Sosyal girişimcilik ve gıda girişimciliği alanında adımlar atmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki bunlar insanlığı geleceğe taşıyacak adımlar. İzmir’in bu kadar güçlü paydaşlarla yol alıyor olmasını çok değerli buluyorum. Havagazı Fabrikası’nı girişimcilik ve inovasyon merkezi haline getiriyoruz. Fablab ve FikrimİZ oluşumu bu yüzden çok önemli” dedi.

Soyer ayrıca, “Birleşmiş Milletler’in (BM) 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi bizim için turnusol kağıdıdır. Bütün bu sis bulutu, toz, duman içinde biz yolumuzu bunlara bakarak buluyoruz. Sosyal belediyeciliğin ruhunda bu var. Bizim genel stratejimize uygun olduğu için bu işin içindeyiz. İzmir BM’nin 17 sürdürülebilir kalkınma hedefini kendi stratejik planına koymuştur” ifadelerini kullandı.

izmir-de-yenilikci-girisimler-odullendirilecek-785192-1.

GIDA GİRİŞİMCİLİĞİ PROGRAMINA MENTOR DESTEĞİ

Program kapsamında gıda girişimciliği eğitimleri, iş destek hizmetleri, mentor programı ve mutfak atölyeleri gerçekleştirilecek. Gıda girişimciliği programı ile İzmir’deki potansiyel gıda girişimlerinin tespit edilmesi, gıda girişimi iş fikirlerinin desteklenmesi, mentorluk ve iş destek eğitimlerine erişim sağlanması, katılımcılara etkili gelişme fırsatları sunulması amaçlanıyor. Program sayesinde sosyal girişimcilik için elverişli bir alana ve insan potansiyeline sahip İzmir’de sosyal girişimciliğin güçlendirilmesi amaçlanıyor. İzmir’deki sosyal girişimci adaylarının gerekli girişimcilik eğitimlerini alması, iş birlikleri geliştirmesi ve yeni iş fikirleri üretmesi sağlanacak. Sosyal girişimcilik eğitimleri, atölyeler ve girişimcilik söyleşileri düzenlenecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun