birgün

24° AÇIK

İzmir’de yoğun bakım servisleri tamamen doldu: ‘Rehavet yaratma çabaları'na kınama

İzmir’de pandemi ve yoğun bakım servisleri doldu. İzmir Tabip Odası, acil servis yoğun bakım ünitelerinde bile boş yer kalmadığını, sağlık sisteminin kilitlenmek üzere olduğunu açıkladı.

SAĞLIK 31.01.2022 16:28
İzmir’de yoğun bakım servisleri tamamen doldu: ‘Rehavet yaratma çabaları'na kınama
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı Covid Haritası'na göre, 15 – 21 Ocak 2022 haftasında İzmir'de vaka sayısı 100 binde 729.81 oldu. Vaka artışlarındaki hızlı yükseliş nedeni ile gözler İzmir'e çevrildi. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı tablonun vahim olduğunu söyledi.

Çamlı, Sözcü’den Gökmen Ulu’ya yaptığı açıklamada, İzmir'deki devlet hastanelerinin pandemi ve yoğun bakım servislerinde boş yer kalmadığını bildirdi.

Acil servis yoğun bakım ünitelerinin bile dolu olduğunu belirten Çamlı, şöyle konuştu:

Son bir aydır İzmir'de vaka sayıları 10 katı aşan şekilde artış gösteriyor. Bütün hastanelerin yoğun bakımlarında boş yer kalmadı. Hatta acil servis yoğun bakım üniteleri de doldu. Acil servislerde yoğun bakım sırası bekleyen çok sayıda hastamız var. Yeni pandemi ve yoğun bakım servisleri açılıyor, buna rağmen gene de yetmiyor. Çünkü çok ciddi vaka sayıları ile karşı karşıyayız.

HASTANELERDE KAOS VAR

Ayrıca, acil servislere akut apandisit, mide kanaması gibi acil durumlar nedeni ile başvuran hastaların birçoğunun Covid testi de pozitif çıkıyor. Şu anda hastanelerde tam bir kaotik durum söz konusu.

YOĞUN BAKIM VE ACİL SERVİSLER DOLU

Haftalar öncesinden uyarılarda bulunmuş, Omicron varyantının baskın olacağını, çok hızlı bulaştığını, ciddi bir yayılım göstereceğini, buna karşı mutlaka tedbirler alınmasını ifade etmiştik. Ama ne yazık ki sağlık otoriteleri ısrarla endişeye ve ek bir tedbire gerek olmadığını açıklamaktalar. Hala günlük 100 binlere yaklaşan vaka sayısına rağmen Sağlık Bakanı çıkıp çok rahat “Endişeye mahal yok” diyor. Ne zaman endişelenmeliyiz? Filyasyon bırakıldı. PCR taramaları yapılmıyor. Pandemi doğal haline bırakıldı. Yoğun bakımlar ve acil servisler ful doldu. “Kendi başınızın çaresine bakın” diyen sağlık otoritesi ile karşı karşıyayız.

“REHAVET YARATMA ÇABALARINI KINIYORUM”

Durum bu kadar ciddiyken, sağlık sistemi kilitlenmeye doğru giderken, Sağlık otoritelerinin hala “Zaten Omicron hafif hastalık yapıyor” diyerek rehavet duygusu yaratma çabalarını kınıyorum ve neye hizmet ettiklerini anlamakta güçlük çekiyorum.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol