birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 16.09.2020 13:08

İzmir’deki ‘Çav Bella’ olayında hedef gösterilen Banu Özdemir'den açıklama

İzmir'de cami hoparlörlerinden müzik yayını provokasyonunda yandaş medya tarafından hedef gösterildikten sonra mayıs ayında tutuklanan ve bir hafta sonra tahliye edilen CHP üyesi ve eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir'in davası yarın görülecek.

İzmir’deki ‘Çav Bella’ olayında hedef gösterilen Banu Özdemir'den açıklama

İzmir'de camilerde çalınan Çav Bella şarkısını paylaşan CHP üyesi ve eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklanmış, ardından tahliye edilmişti. Banu Özdemir'in davası yarın görülecek.

İzmir'de cami hoparlörlerinden müzik yayını provokasyonunda yandaş medya tarafından hedef gösterildikten sonra mayıs ayında tutuklanan Banu Özdemir, bir hafta sonra tahliye edilmişti.

Özdemir, 17 Eylül Perşembe Günü (yarın) konuyla ilgili olarak hakim karşısına çıkacağını belirterek kamuoyu açıklaması yaptı.

Özdemir'in açıklaması şöyle:

"Bildiğiniz üzere, Mayıs ayında vahim ve kabul edilmesi manen imkansız olan ve kimliği belirsiz kişilerce İzmir'in farklı ilçelerinden camilerden şarkı çalındığında, konuya dikkat çekmek için yetkilileri göreve davet ederek paylaşım yapmış, bunun üzerine siyasi kimliğim üzerinden yaratılan bir algı operasyonu sonucunda hiçbir suçum yok iken haksızca ve hukuksuzca özgürlüğümden alıkonularak, bayramı ailemden ve sevdiklerimden ayrı cezaevinde geçirmiştim.

Aradan 4 ay geçmesine rağmen asıl failler halen bulunamadı. Ancak tutuksuz yargılandığım davada, tüm yerel/ulusal haber kanallarında ve sosyal medyada binlerce kişi tarafından yapılan paylaşımları, kınamadan paylaşmış olmamın suça kastımı gösterdiğini söyleyen iddianame sebebiyle 17 Eylül sabah 10.00'da hakim karşısında olacağım.

Konunun esas mağduru olarak devam eden yargı süreci sebebiyle sabır ve sükunet içinde sessizliğimi korumaya gayret ettim ve etmekteyim. Hak, bukuk ve adalet mücadelemi de sonuna kadar sürdüreceğimi ve bu yolda dostlarıma, halkına ve adalete dair inancımı kaybetmeyeceğimi bir kez daha söylemekten onur duyarım."

NE OLMUŞTU?

İzmir’de 21 Mayıs günü bazı camilerin hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasının ardından olayla ilgili soruşturma başlatılmış, CHP eski İzmir İl Yöneticisi Banu Özdemir, olaya ait görüntüleri sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Özdemir'in karakter sınırı olan Twitter'da birden fazla paylaşım yapması ‘kasıt’ olarak değerlendirilmişti.

Özdemir 29 Mayıs günü tahliye edilirken, hazırlanan iddianamede 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız