birgün

10° AÇIK

SİYASET 27.11.2018 13:15

İzmir'den adaylığı açıklanan Zeybekci'den ilk yorum

İzmir'den adaylığı açıklanan Zeybekci'den ilk yorum

AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, "Biz kendimizi İzmir’e vereceğiz, kendimizi İzmir’e adayacağız. AK Parti’nin bütün teşkilatı, bütün arkadaşlarımızla beraber İzmir’e kendimizi sevdireceğiz, kabul ettireceğiz" dedi.

Zeybekci, AKP Lideri Tayyip Erdoğan'ın, TBMM'deki grup toplantısında adaylığını açıklaması ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Zeybekci, "Allah utandırmasın. Gönlümüzden geçen İzmir’imizi, Ege’nin merkezi İzmir’imizi, hizmetkar belediyeciliği, gönülleri fethedecek belediyeciliği, İzmir’imizi geleceğe taşıyacak, 21’inci yüzyılın gerektirdiği tüm altyapıyla, üst yapıyla tanıştırtacak olan gönül belediyeciliğini, İzmirlilerle beraber onların gönlüne girerek, kendimizi İzmir’e teslim ederek birlikte kazandıracağız. Hayırlı olsun diyorum. Parti teşkilatımıza, İzmir teşkilatımıza, Cumhurbaşkanımıza bu teveccühlerinden, güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Zeybekci, adaylığıyla ilgili daha önce kendisine tebligat yapıldığını; ancak parti terbiyesinin son dakikaya kadar beklemek şeklinde olduğunu vurguladı.

'PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN BAŞLIYORUZ'

Erdoğan’ın adaylığını açıklamasıyla seçim kampanyasının başladığını ifade eden Zeybekci, "Perşembe gününden itibaren İzmir’de teşkilatımızla birlikte hazırlık çalışmamız, değerlendirmemiz olacak. İzmir ile ilgili çok önemli projelerimiz var. Cumhurbaşkanımızın bize talimat verdiği projeler olacak. Meclis başkanımızın İzmir milletvekili olması sebebiyle İzmir için hazırladığı, il teşkilatımızın hazırladığı projeler olacak. Hazırlık çalışmaları biter bitmez de bütün gücümüzle İzmirliler'in gönlünü fetheden, gönlünü razı eden, İzmir’in geleceğini birlikte hazırlayacağımız, muhteşem İzmir’e doğru birlikte yola çıkacağız” dedi.

Zeybekci, “İzmir’i alacağız diyor musunuz?” sorusu üzerine de, "Biz kendimizi İzmir’e vereceğiz, kendimizi İzmir’e adayacağız. AK Parti’nin bütün teşkilatı, bütün arkadaşlarımızla beraber İzmir’e kendimizi sevdireceğiz, kabul ettireceğiz ve kendimizi İzmir’e vereceğiz. Hizmet belediyeciliğini İzmir’e vereceğiz" diye konuştu.

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?

1 Ocak 1961'de Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Pınarlar'da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1994'te kendi şirketini kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı, Denizli Belediye Başkanlığı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24'üncü Dönemde Denizli Milletvekili seçildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı.

EKONOMİ BAKANLIĞI YAPTI

26 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62'nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde tekrar Ekonomi Bakanı olarak, kabinede yer aldı. 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimlerinde Denizli milletvekili olarak tekrar Meclis'e girdi. Seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamayınca ve koalisyon görüşmelerinden bir sonuç alınamayınca erken seçim kararı alındı. Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim Hükümeti'nde de Ekonomi Bakanı olarak yer aldı. 1 Kasım 2015’teki seçimlerde tekrar meclise girdi. Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64'üncü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Ekonomi Bakanlığı görevini Mustafa Elitaş'a devretti. Zeybekci son olarak Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu. İngilizce ve Almanca bilen Zeybekci, Ayşen Zeybekci ile evli ve 4 çocuk babası.

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol