birgün

28° AÇIK

İzmir’e 6 yıl aradan sonra ilk kruvaziyer gemi geldi

İzmir Limanı’na 6 yıl aranın ardından ilk kruvaziyer gemi bugün geldi. Gemiyi karşılayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Uzun zamandır beklediğimiz bir buluşma. Kruvaziyer gemilerini buraya getirmek için çok çalıştık. Bu ilki. 34 sefer daha olacak” dedi.

BİRGÜN EGE 14.04.2022 13:30
İzmir’e 6 yıl aradan sonra ilk kruvaziyer gemi geldi
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Limanı’na 6 yıl aranın ardından ilk kruvaziyer gemi bugün geldi. 6 yıl aranın ardından kruvaziyer ile kente gelen ilk turistleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Vali Yardımcısı Hikmet Dengeşik, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener karşıladı. Gemiye binen Soyer, kaptan Maroje Brajcic’e çiçek verdi.

Çok heyecan verici bir gün olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Uzun zamandır beklediğimiz bir buluşma. Kruvaziyer turizmi özellikle pandemi sonrasında dünyada daha da itibar kazanan ve büyüyen bir sektör haline geldi. İzmir’in de bundan payını alması en büyük arzumuz. Pandemi öncesinde İtalya’da kruvaziyer şirketleriyle birçok görüşme yapmıştık. Ve aslında pandemi olmasaydı çok daha erken başlatacaktık. Ne yazık ki pandemiyi beklemek durumunda kaldık. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz. Çok daha yoğun sayıda kruvaziyer misafirini İzmir’de ağırlama fırsatı bulacağımıza eminim. Herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu yıl içerisinde İzmir’e 34 geminin geleceğini ifade eden Soyer, “Bu ilk gelen en küçük gemi. 6 aylık dünya turunda İzmir’e geldi. Bu konuda çok emek var. İzmir Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı ile kruvaziyer gemilerini buraya getirmek için çok yoğun süreç geçirdik. Bu ilki. 34 sefer daha olacak. 3 Mayıs’ta büyük gemi gelecek” diye konuştu.

izmir-e-6-yil-aradan-sonra-ilk-kruvaziyer-gemi-geldi-1003526-1.

İLK ETAPTA HEDEF 4,5 MİLYON TURİST

İzmir’in turizm sektöründe hak ettiği yeri alamadığını da kaydeden Soyer, şunları söyledi: “Kısa vadede İzmir Vakfı olarak ortaya koyduğumuz hedef, İzmir nüfusu kadar turist oranına kavuşmak. Çok daha fazlasına muktediriz. Ama adım adım olacak. Kruvaziyer turizmi de bunun içindeki en önemli başlıklardan biri. Turizmi canlandırmak için birçok çalışma yürütüyoruz. Visit İzmir Türkiye’nin ilk dijital ansiklopedisi oldu. İzmir’den dünyaya, dünyadan İzmir’e yapılan direkt uçuşların tanıtımını yapan directizmir.com web sitesini hayata geçirdik. İzmir’den yurt içinde 23, yurt dışında 48 noktaya direkt uçuş var. Bütün mesele İzmir’in gücünü birleştirerek, bu alanlarda birlikte hareket etmeyi başarması.”

Limandaki gümrük alanı İzmir Vakfı tarafından oluşturulan ve İzmir kent kimliğini yansıtan İzmir görselleriyle yenilendi. Turistlerin “Visit İzmir” uygulamasıyla şehri keşfetmeleri için düzenlenen görseller liman içine ve liman çıkışına yerleştirildi. Gümrük alanında yer alan Turizm Bilgilendirme Ofisi’nde turistlere Turizm Şube Müdürlüğü’nün uzman personelleri tarafından yönlendirmeler ve tarihi kent merkezi hakkında bilgilendirmeler yapılıyor, broşürler dağıtılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, üstü açık tur otobüslerini de turistler için tahsis etti. Turistler, nostaljik tramvay ile Kordon gezisine erişme imkanına da sahip.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol