birgün

15° AÇIK

İzmir’e her yıl aynı ‘astronomik’ bütçeler

BİRGÜN EGE 21.01.2022 11:08
İzmir’e her yıl aynı ‘astronomik’ bütçeler
Abone Ol google-news

BirGün EGE

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 2022 Yılı Yatırım Programı’nda İzmir için ayrılan yatırım bütçelerine tepki gösterdi. Bakan, “Halkapınar-Otogar Metrosu projesi için 30 ayda tamamlanacak dediler, 8 yıldır yatırım programına alınıyor ama hep sembolik bütçelerle geçiştiriliyor. Geçen sene de aynıydı bu sene de aynı; 3 bin TL gibi astronomik bir bütçe uygun görmüşler Otogar metrosu için. Düşünün; asgari ücretin 4 bin 250 TL olduğu yerde, Halkapınar-Otogar Metrosu’na 3 bin TL uygun görülüyor. Değil metro, 3 bin TL’ye raylı oyuncak tren alamazsınız” diye konuştu.

İzmir’in hiçbir zaman hak ettiği değeri görmediğine dikkat çeken Bakan, “İzmir her zaman göbeğini kendi kesti. Büyükşehir Belediyesi İzmir’i demir ağlarla ördü. Hiçbir kentte böyle bir raylı ulaşım ağı yok. Selçuk’tan Aliağa’ya uzanan İZBAN hattı, Bornova’dan Üçkuyular’a uzanan metro hattı, sahil şeridinde tramvay… Devam eden Narlıdere metrosu, Çiğli tramvayı... Buca metrosu için devasa bir kaynak buldu Büyükşehir ve ihalesini yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin harcadığının yüzde 10’unu harcamadıkları İZBAN’ı sahiplenmeye çalışmaları şöyle dursun; AKP daha otogara metro götürecek” ifadelerini kullandı.

İZMİR İNSANI UNUTMAZ

Bakan şunları dile getirdi: “2014’ün tam da bugünlerinde Halkapınar-Otogar Metrosu’nun inşaatına 2014 içinde başlanacağı duyurulmuştu. 60 milyon bütçe ayrılmıştı. Ne oldu? Hiç… Binali Yıldırım şimdilerde pek görünmese de otogar metrosu için iddialı açıklamalar yapardı. Ne oldu? Hiç… AKP İzmir milletvekilleri de ‘Büyükşehir’in Ankara’da bekleyen ‘makul’ projesi yok,’ ‘Ankara noter makamı değil’ gibi değerlendirmeler yapmışlardı. İşte AKP’nin yönetim ve yatırım anlayışının özeti bu cümlelerde gizli. İzmir’e, İstanbul’a, yerelde CHP’li belediyelerin iktidar olduğu yerlere ayrılan ‘bu astronomik’ bütçelerle ceza kesiyorlar. Kessinler! İzmir insanı bu kente yapılan hizmeti de unutmaz bu kente yapılan muameleyi de unutmaz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol